Deneysel akut pankreatitde sentetik prostaglandin E1 analoğu Misoprostol'ün etkisi
Effect of Misoprostol, a synthetic prostaglandin E1 analogue in experimentally induced acute pancreatitis
- Tez No: 49984
- Danışmanlar: PROF.DR. TUNCAY ÇELENK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bu çalışmada sıçanlarda oluşturulan akut pankreatit modelinde sentetik Prostaglandin Eı analoğu Misoprostol' ün etkisi araştırılmıştır. 24 adet Wistar Albino cinsi sıçan kontrol (LGrup), akut pankreatit (2. Grup) ve Misoprostol (3. Grup) olmak üzere 8 erli 3 gruba ayrılmıştır. 1. Grup sıçanlara yalnızca laparatomi uygulanmıştır. 2. Grup sıçanlara laparatomi uygulanmış ve birleşik biiiopankreatik kanal bağlanarak akut pankreatit oluşturulmuştur. 3. Grup sıçanlara laparatomi uygulanmış ve birleşik biiiopankreatik kanal bağlanarak 0 ve 4. saatlerde 500 p.g/kg Misoprostol inraperitoneal olarak verilmiştir. Her 3 grupda da sıçanların yaşamına 24 saat sonunda son verilerek pankreasları çıkarılmış ve bir kısmı histopatolojik incelemeye gönderilmiş, kalanı ise dokuda amilaz ve kimotripsin tayini için kullanılmıştır. Ayrıca tüm gruplarda sıçanlara 24 saat sonunda torakotomi uygulanmış ve amilaz ve lipaz analizi için kan örnekleri alınmıştır. Her grubun biokimyasal sonuçları ve Nevalenien kriterlerine göre histopatolojik bulguları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed to assess the effects of Misoprostol, a synthetic Prostaglandin Ei analog on common biliopancreatic duct ligation induced acute pancreatitis in rat. 24 Female Wistar Rats were divided into 3 groups. 1) Control Group (8 rats) 2) Acute Pancreatitis Group (8 rats) 3) Misoprostol Group (8 rats) Rats in the first group underwent only laparatomy. Rats in the second group underwent laparatomy and common biliopancreatic duct was ligated to induce acute pancreatitis. Rats in the third group were given Misoprostol 500 i-ig/kg intraperitoneal^ at 0 and 4 hours after pancreatic duct ligation. All the rats were killed 24 hours after duct ligation and their pancreases were removed for histopathological examination and biochemical analises. Total pancreatic amylase and chymotrypsin concentrations were determined. Before killing them each group rats also underwent thoracotomy to get blood samples for the measurement of amylase and lipase levels. Biochemical results and histopatological findings (Nevalenien Criteries) in each group were compared.