Primer ve metastatik karaciğer tümörlerinde tedavi seçeneklerinin karşılaştırılması
Comparison of treatment modalities in primary and metastatic liver tumors
- Tez No: 49983
- Danışmanlar: PROF.DR. TURGUT TUFAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Kötü prognoz ve yüksek mortalite riskine sahip karaciğer tümörlerinde tedavi seçeneklerini karşılaştırmak amacıyla, Nisan 1993-Ağustos 1996 tarihleri arasında, 26 hepatoselüler karsinoma, 11 kolorektal kanserlerin hepatik metastazı ve 5 diğer primer kanser metastazlı 42 olguyu içeren prospektif bir çalışma yapılmıştır. Tedavi seçeneklerine göre; 8 olguda regüler veya irregüler hepatik rezeksiyon, 13 olguda sadece Hepatik Arter İnfüzyon Kemoterapisi (HAİK) ve 22 olguda sadece Transkateter Arteriyel Kemoembolizasyon (TAKE) uygulandı. 12 ve 24 aylık sağ kalım oranları, rezeksiyon uygulanan olgularda sırasıyla %85.7 ve %64.2, HAİK uygulanan olgularda %69.2 ve %17.5 ve TAKE uygulanan olgularda %71.4 ve %52.3 olarak saptandı. Postoperatif ilk 60 günde mortalite izlenmedi. Rezeksiyon grubunda bir olguda plevral effüzyon ve bir olguda geçici safra fistülü ile %25 oranında postoperatif komplikasyon izlenmiştir. HAİK uygulanan olgulardan ikisinde Minör Yanıt (%15), dördünde Parsiyel Yanıt (%30) ve birinde Tam Yanıt izlenirken üç olguda (%23) tümör stabil kalmıştır. TAKE tedavisi ile üç olguda Parsiyel Yanıt (%14), bir olguda Tam Yanıt (%5) izlenirken on olguda (%48) tümör stabil kalmıştır. Portkateter uygulamasına ilişkin bir olguda subkutan hematom, bir olguda geçici kateter tıkanıklığı ve bir olguda seroma gelişirken, gastrointestinal toksisite sadece bir olguda gözlenmiştir. TAKE sonrasında hastalarda genelde tolore edilebilen ateş, bulantı.kusma ve karın ağrısı gelişirken bir olguda tedaviye yanıt veren hepatik ensefalopati gelişti. Sonuç olarak; primer ve metastatik karaciğer tümörlü olgularda hepatik rezeksiyon seçkin tedavi yöntemidir. Rezeksiyon kriterleri dışında kalan olguların sağ kalım sürelerinin uzatılmasında ve semptomatik iyileşmelerin sağlanmasında HAİK ve TAKE yöntemleri etkili ve güvenilir tedavi seçenekleridir.
Özet (Çeviri)
VIII- SUMMARY A prospective study, between April 1993- August 1996, concerning 42 cases of 26 hepatocellular carcinoma, 11 hepatic metastases from colorectal cancer and 5 metastases of other primary cancers has done to compare the treatment modalities in liver tumors that have poor prognosis and high mortality risks According to treatment modality, we performed regular or irregular hepatic resections for 8 cases, hepatic artery infusion chemotherapy (HAIC) alone for 13 cases and transcatheter arterial chemoembolization (TACE) for 22 cases. Survival rates for 12 and 24 months were %85.7 and % 64.2, in resected cases, respectively and %69.2 and %17.5 in HAIC cases and %71.4 and %52.3 in TACE: No mortality did occur within the first 60 days after treatments. In resection group, postoperative complication rate was %25 with pleural effusion in one case and transient bile likeage in other one case Response rates for HAIC were two Minor Responses (%15), four Partial Responses (%30) and one Complete Response (%8) while tumors were Stable in tree cases (%23). For TACE cases response rate were Partial Response in tree case (%14), Complete Response in one case (%5) while tumors were Stable in 10 cases %48). A subcutaneous hematoma, one transitory catheter occlusion and one seroma occurred after the portcatheter implantation. While generally tolerable fever, nausea and vomiting were seen after TACE, hepatic encephalopathy has occurred in one case that answered to medical management. As a result; hepatic resection is the current treatment procedure in primary and metastatic liver tumors. To prolong the survival rates and to improve the outcomes of patients unsuitable for surgical resection, HAIC and TACE procedures are effective and safe options. 36