Barsak iskemi-reperfüzyon hasarının multipl organ yetmezliğindeki rolü
  1. Tez No: 49985
  2. Yazar: ORHAN USLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YÜCEL ARITAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu deneysel çalışma, barsak iskemi-reperfuzyon(I/R) haşarıyla multipl organ yetmezliği (MOY) arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla, Aralık 1993-Temmuz 1994 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Deneysel Cerrahi Araştırma Merkezinde yapıldı. Her biri 20 adet rattan oluşan iki grup rat çalışmaya alındı. Çalışma grubundaki raflarda A. mesenterika superior kan akımı bir mikrovasküler klemp yardımıyla 60 dak. süreyle durdurulup, ardından 30 dak. süreyle reperfuzyon işlemi gerçekleştirildi. Kontrol grubuna ise laparotomi dışında herhangi bir işlem yapılmadı. Çalışma sonrası hayvanlar, kan ve doku örnekleri alındıktan sonra öldürüldü. Barsak I/R hasan sonrası oluşan MOY' de açığa çıkan serbest oksijen radikallerinin önemli rol oynaması nedeniyle, eritrosit içi ve karaciğer dokusunda lipid peroksidasyonuna bakmak amacıyla MDA seviyeleri ölçüldü. Çalışma grubunda eritrositiçi ve karaciğer dokusunda ölçülen MDA seviyeleri, kontrol grubuna oranla yüksek bulundu(p0.05). Hemogram sonuçlarından lökosit değerleri kontrol grubuna göre çalışma grubunda yüksek bulunurken(p0.05). Barsak I/R hasan sonrası bakteriyel translokasyon olup olmadığım incelemek amacıyla kan ve MLN nodunda aerobik, anaerobik kültürler alındı. Çalışma grubunda %41 oranında GIS florasında bulunan aerobik ve anaerobik mikroorganizmalar üretildi. Sonuç olarak barsak I/R hasan, açığa çıkan serbest oksijen radikalleri ve bakteriyel translokasyon aracığıyla MOY gelişimine neden olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This experimental study was performed in Erciyes University Surgical Research Center between December 1993 and July 1994 to determine the relation between multiple organ failure(MOF) and intestinal ischemia-reperfusion(I/R) deterioration. Two groups, consisting of 20 rats for each, were studied. In the rats of the study group, blood flow in superior mesenteric artery was closed with a microvascular clamp for 60 minutes and than reperfused for 30 minutes. No procedure apart from laparotomy was carried out for the control group. Animals were killed after obtaining blood and tissue samples. Since the released free oxygen radicals in MOF after intestinal I/R destruction play important role, MDA levels were measured to determine the lipid peroxidation in the liver tissue and erythrocytes. MDA levels within erirhrocytes and in the liver tissue were found to be higher than those of the control group(p0.05). In comparing the hemogram results, leukocyte counts were found to be higher in the study group(p0.05). To determine the existence of bacterial translocation after intestinal I/R destruction, aerobic and anaerobic cultures were obtained from blood and MLN. In the study group, aerobic and anaerobic microorganisms found in normal gastrointestinal system flora were shown in the cultures with a rate of 41%. As a result, intestinal I/R destruction can cause devolopment of MOF through released free oxygen radicals and bacterial translocation. 65