Alçı/su oranının alçı kalıp döküme olan etkilerinin araştırılması
Investigation the effects on the ratios of the plaster/water to the moulding and slip casting
- Tez No: 50051
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSKENDER IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ill ALÇI /SU ORANIN ALÇI KALIP VE DÖKÜME OLAN ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI ÖZET Alçıtaşı (CaS04 2H20) minerallerinin oluşumu kompleks jeolojik olaylar sonucunda gerçekleştiğine inanılmaktadır. Önemli bir endüstriyel hammadde olan alçıtaşı ham veya işlenmiş olarak başta inşaat sektöründe yapı elemanı olmak üzere, çimento üretimi, kalıpçılık (metalürji, seramik sanayi ve tıpta), tarım (gübre ve toprak verimini arttırmak) ve dolgu malzemesi olarak bir çok endüstri kolunda kullanılmaktadır. Seramik endüstrisinde dökümle (slip casting) üretilen seramik malzemeler için standartlara uygun olarak üretilen alçı kalıplar bu metodla verimli çalışmak için önemlidir. Bu araştırmanın amacı; bu verimliliği maksimum ölçüde sağlayacak olan optimum alçı/su oranında tam homojenizasyon sağlanmış ideal alçı kalıbı yapmaktır. Bu çalışmada 1.23, 1.33, 1.43 ve 1.53 alçı/su oranlarında 1,2,3,4,5 ve 6 dakikalık karıştırma süreleri sonucunda yapılan alçı kalıplarda aşağıdaki bulgular elde edilmiştir. 1. Alçı kalıpların, artan alçı/su oranları ve karıştırma süreleri ile yayılma çapları, donma süreleri, doğrusal genleşme ve kuru dayanım değerleri doğru orantılıdır. 2. Alçı kalıpların su absorbsiyon hızları, alçı su oranları ve karıştırma süreleri ile ters orantılıdır. 3. Çamur et kalınlıklarının zamana bağlı olarak artmasına rağmen alçı/su oranı ve karıştırma süresi ile herhangi bir orantısı gözlenememiştir.
Özet (Çeviri)
iv INVESTIGATION THE EWEC1S ON THE RATIOS OP THE PLASTER /WATER TO THE MOULDING AND SLIP CASTING SUMMARY Gypsum (CaS02.2H20), also known as plaster of Paris, is believed to be occurred as a result of complex geological events in the past. As bulk material and product, it is used in several branches of industries such as construction, cement, metallurgy, ceramic, medical, agriculture and filler. Standardized plaster molds is an important step for economically viable production by slip casting method in ceramic industry. The objective of this study is to make right plaster molds under the laboratory conditions, which unable ceramists for high-quality production, by optimizing ratio of plaster /water with completed homogenization. In this study, following results are obtained for the ratio of plaster /water of 1.23, 1.33/ 1.43 and 1.53 in the end of the blending at 1, 2, 3, 4, 5 and 6 minutes. l.For the plaster molds, increasing ratios of plaster/ water and blending time display a linear proportional relation with spreading of their dimensions, frozen moment, linear expansion and dry strength. 2. Water absorption of plaster molds shows a linear inverse relationship with increasing ratios of plaster/water and blending time. 3. Even though casted ceramic body is thickened as a result of increasing time, no relationship between the thickness versus the ratios of plaster/water and blending time is observed.