Sincap kafesli asenkron motorların hız kontrolünün tasarımı ve uygulaması
  1. Tez No: 50071
  2. Yazar: CEMAL KOÇAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL BAHA MARTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
IV SİNCAP KAFESLİ ASENKRON MOTORLARIN HIZ KONTROLÜNÜN TASARIMI VE UYGULANMASI ( Yüksek Lisans Tezi) DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ÖZET Sincap Kafesli Asenkron Motor endüstride en yaygın olarak kullanılan bir motor tipidir. Günümüze, kadar asenkron motorlarda hız kontrolü için bir çok yöntem geliştirilmiş ve bu gelişmeler ile kontrol metodu mekanik ve hidrolik sistemlerden elektrik veya elektronik sistemlere doğru yönelmiştir. Örnek olarak hızı direkt kontrol edilebilen DC şönt motorları veya üç fazlı asenkron motorların hızlarının kontrol edilebilmesi için geliştirilen sürücü sistemleri gösterilebilir. Bu çalışmada sürücü sistemlerindeki frekans konverterleri ve ara devreler yardımıyla Sincap Kafesli Asenkron Motorların hızları kontrol edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Asenkron Motor, Hız Kontrolü, Sincap Kafesli Asenkron Motor, Ayarlanabilir Hız Kontrolü, Altı Basamaklı AC Motor Sürücüsü
Özet (Çeviri)
V DESIGN AND APPLICATION OF THE SPEED CONTROL OF SQUIRRAL CAGE ASYNCHRONOUS MOTOR ( M. Sc. Thesis ) Cemal KOÇAK DUMLUPINAR UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY SUMMARY The Squirral Cag° Asynchronous Mot is wide " ' us< ' in industry. Until now, many methods have been developed to control Asynchronous motors, varying from the mechanical and hydraulic systems to electrical or electronic systems. For example, the drive systems developed for adjusting the speed of three-phase asynchronous motors and DC shunt-wound motors are among these. In this study the speed of squirral cage motors is controlled by means frequency control in drive circuits. Key Words : Asynchronous Motor, Speed Kontrol, Squirral Cage Asynchronous Motor, Adjustable-speed Kontrol, Six-steep A.C Motor Drives.