Yeraltı madenciliğnde uzaktan gözlem ve kontrol sistemlerinin gelişimi ve Zonguldak bölgesindeki uygulamaları
  1. Tez No: 50072
  2. Yazar: FUAT KOÇAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İ. GÖKTAY GEDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
YERALTI MADENCİLİ?İNDE UZAKTAN GÖZLEM VE KONTROL SİSTEMLERİNİN GELİŞİMİ VE ZONGULDAK BÖLGESİNDEKİ UYGULAMALARI. ÖZET Mikro elektronikteki gelişmeler yeraltında çok sayıdaki uzak noktalardan bilginin hızlı ve ekonomik taşınmasını sağlamıştır. Çevresel parametreleri hızlı olarak ölçecek, gözlemleyecek muhtelif sensörlerin geliştirilmesi ve bilginin sürekli olarak depolanması, hızlı olarak proses edilmesini ve anlaşılır bir formda sunulmasını sağlayan bilgisayarların kullanımı yeraltında herhangi bir bölgedeki çevresel şartların durumu hakkında kolay ve doğru karar vermeyi sağlamaktadır. Ayrıca PLC aynı zamanda herhangi bir tehlike anında bütün ekipmanların içinde güvenilir bir kontrol sağlamaktadır. Dolayısıyla bugün hemen tüm ülkelerde yeraltı gözlem ve kontrol sistemleri kullanılmakta olup bu yanlızca yasal bir zorunluluğu yerine getirmek değil madenin genel emniyetini sağlamak için yapılmaktadır. Hernekadar Türkiye'de yeraltı gözlem sistemlerinin kullanılması yasal bir zorunluluk değilse de özellikle Zonguldak bölgesinde bazı uygulamalar bulunmaktadır. Bu çalışmada yeraltı gözlem ve kontrol sistemlerinin Türkiye ve yurtdışı gelişimi ve uygulamaları tartışılmış ve bunların Zonguldak bölgesindeki uygulamalarına ait gözlemler yapılmıştır. Anahtar Kelimeler; uzaktan gözlem ve kontrol, çevresel parametreler, sensörler, veri iletimi, yeraltı çevresel gözlem.
Özet (Çeviri)
DEVELOPMENT OF REMOTE MONITORING AND CONTROL SYSTEMS İN UNDERGRAUND MINING AND İT İS APPLICATION İN ZONGULDAK REGION. ABSTRACT Development in micro-electronics have permitted the transfer of information from a large number of remotely placed points at a quite acceptable cost in mining. The development of a variety of sensors to monitor environmental parameters at a fast rate and the use of computer to log the informatiaon continuously, process it at a fast rate and present it in a form easily interpretable enable quick and correct decisions to be made about the state of the environment in any location in a mine. The use of PLC (Programmable Logic Control) devices also provides raliable control measures to be taken over any of electrical equipments in case of emergency. Therefore, environmental monitoring and control systems is now a routine for all mines and is carried out not only to satisty legal requirements but to increase the safety of the mine in general in almost all developed countries. Although the use of environmental monitoring in Turkey is not a legal obligation at the moment, there are some applications especially in Zonguldak coalfield. In this study, the developments and applications of environmental monitoring systems both in Turkey and abroad are discussed and some observations are made related to the use of such systems in Zonguldak coalfield. Key Words; remote monitoring and control, environmental parameters, transducers, data transmition, underground environmental monitoring.