Pissu şebekelrinde bilgisayar yardımıyla projelendirme ve değerlendirme esaları
- Tez No: 50070
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA Y. KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
IV Özet Pissu Şebekelerinde Bilgisayar Yardımıyla Projelendirme ve Değerlendirme Esasları Tuna Koç Yüksek Lisans Tezi, Hidrolik Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mustafa Y. Kılınç Eylül 1996 Bu çalışmada, baca zemin kotları, kanal uzunlukları ve akış yönleri belirlenmiş olap Pissu (kanalizasyon) şebekesinin tasarımını yapmak üzere bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Program; hidrolik tasarım, metraj ve boykesit işlemlerini yapan üç ana kısımdan oluşmaktadır. Hesap esasları ve projelendirme için gerekli temel' bilgiler, ilk dört bölümde verilmiştir. Beşinci bölüm, bilgisayar programının Hidrolik Dizayn algoritmasının kurulmasına ayrılmıştır. Programın bu kısmı önce kanal çaplan ve kanal kotlarım belirlemekte, muayene bacası,yıkama bacası, sütlü baca ve terfi istasyonu gibi yapılan gerekli yerlere yerleştirmekte ve daha sonra kanallardaki akış hızlan, su derinlikleri ve doluluk oranlarını tayin ederek, sonuçlan İller Bankası talimatnâmesindeki tablolar biçiminde yazdırmaktadır. Kazı ve dolgu hacimlerinin hesabım ve boru metrajım yapan Metraj Programı hakkındaki bilgiler, altıncı bölümde verilmiştir. Bu program aynca yıkama ve muayene bacalarının, sütlü bacaların ve terfi istasyonlarının adetlerini de belirleyebilmektedir. Yedinci bölümde, hesap tablosu düzenlenmiş ve dolayısıyla hidrolik dizaynı tamamlanmış olan şebekenin boykesitlerini çıkaran Boykesit Programı yapılmıştır. Elle yapılması halinde, uzun bir süre çalışmayı gerektiren çizemleri de otomatik olarak yapabilen bu programın kullanımıyla elde edilen boykesitlerde çap, eğim, kanal boyu, kanal taban kotu, zemin kotu ve kazı yüksekliği bilgileri çıktı olarak almabilmektedir. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlar, sekizinci bölümde tartışılarak sunulmuştur. Ekler bölümünde geliştirilen programların listesi verilmiş ve örnek olarak seçilen bir kanal ağının program ile projelendirilmesine yer verilmiştir, tiler Bankası'ndan temin edilen Denizli - Bağbaşı 1. Kısım kanalizasyon projesinden alınan kanal ağı program çahştırılarak projelendirilmiş ve programın doğru çalıştığı anlaşılmıştır. Anahtar Kelimeler; Pissu, Kanalizasyon, Projelendirme.
Özet (Çeviri)
Summary The Principles Of Projection And Evaluation Of Sewer Systems By Computer Aided Design by Tuna Koç Master Thesis Supervisor: Prof. Dr. Mustafa Y. Kıhnç September 1996 In this study, a computer program which designs a wastewater sewer system in which graund elevations of manholes, pipe lengths and flow directions are initially determined, has been developed. The program has been composed of three main parts. These are hydraulic design part, bill of quantities part and profiles of ditches part. Required fundamental information for computing and projecting the problem has been given in the first four chapters. Chapter five has been devoted to establishement of the hydraulic design algorithm of the computer program. In this part of the program; pipe diemeters and elevations of lines are determined and inspection, cleaning and elevations of lines are determined and inspection, cleaning and drop manholes and pumping stations are located automatically in the necessary places. The program determines, flow velocities, water depths and relative depths. Finally, results obtained, are printed as the same form as the tables in the specification of ILLER BANK. Some information about the program which computes total length of pipes, excavation and filling volumes has been given in the sixth chapter. This program can also determine numbers of pumping stations, cleaning, inspection and drop manholes. In chapter seven profile program which determines the profiles of the sewer system, has been prepared. This program draws the profiles automatically. Also, in profiles obtained from computer, there is the informations such as diameters, slopes, pipe lengths, bottom elevations of channels, natural ground elevations and excavation depths. In the eighth chapter the study has been evaluated and results obtained have been discussed. The lists for the three parts of the computer program have been given in the chapter of appendices. In this chapter also, a sample problem has been considered and solved by the computer program. Then it has been checked in order to see that the program works correctly. Key words; Used water, Sewer system, Project.