4.ventrikül ve inferior serebellar pedinküle cerrahi yaklaşımlar: Mikrocerrahi anatomi ve dentat nükleus'un korunması
Surgical approaches to fourth ventricle and inferior cerebellar peduncle: Microsurgery anatomy and protection of nucleus dentatus
- Tez No: 501026
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN TANRIÖVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇ: 4. Ventrikül tabanı ve serebellar pedinkül yerleşimli lezyonlara serebellar rezeksiyon yapmaksızın ulaşmak ve çıkartmak mümkündür. Telovelar ve supratonsiller yaklaşımlar ortak olarak bu bölgelere ulaşabilmektedir. Bu çalışmanın amacı her iki yaklaşımda dentat nükleusun cerrahi diseksiyon ve görüş alanı ile ilişkisini ortaya koymaktır. MATERYAL-METOD: 4. ventrikül tabanı, inferior ve orta serebellar pedinküle telovelar ve supratonsiller yaklaşımların mikrocerrahi anatomisi kadavralara uygulanan lateks perfüzyonu sonrası 12 serebellar hemisferde Cerrahpaşa Nöroşirürji Nöromikroanatomi Laboratuarında çalışıldı. BULGULAR: Telovelar yaklaşımda, tüm hemisferlerde vermisin inferior kısmı ile tonsil arasından ve serebellomedüller fissür yolu ile, 4. ventrikül tavanında, tela ve inferior medüller velum disseke edilerek Ventrikül tabanına ve serebellar pedünküllere ulaşıldı. Aynı bölgeye tonsilobiventral fissür disseke edilerek, 4. ventrikül tabanı ekspoze edilmeden, supratonsiller yaklaşım ile ulaşmak mümkün oldu. Telovelar yaklaşımda vermisin en lateral limiti olan uvulopiramidal bileşkeden dentat nukleusun en medialine kadar uzaklık ortalama 8.5 mm olarak ölçüldü. Dentat nükleus tüm hemisferlerde heriki medüller velumun bileşkesi olan fastigium hizasında ve alt vermisin uvulopiramidal bileşkesinde yer almakta idi. Supratonsiller yaklaşımda diseksiyon tonsiller pedünkül hizasında son bulmaktaydı ve bu noktadan dentat nükleusun en medialine olan uzaklık ortalama 3 mm olarak ölçüldü. SONUÇ: Her iki yaklaşım ile inferior serebellar pedünküle serebellar rezeksiyon yapmadan ulaşmak mümkündür. Telovelar yaklaşımda vermian insizyon yapmadan dentat nükleusun hasarlanma ihtimali son derece az görülmektedir. Ancak inferior serebellar pedünkülün süperolateralinde bulunan lezyonlarda telovelar yaklaşımın kullanımı daha sınırlı görülmektedir. Supratonsiller yaklaşımda diseksiyon cerrahı serebellar tonsil pedünkülne ve dentat nükleusun hemen inferomedialine yönlendirmektedir. Bu yaklaşımda dentat nükleusun cerrahiye bağlı zedelenme ihtimali telovelar yaklaşıma göre daha fazladır.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: It is possible to reach to the 4.ventricules base and cerebellar pedunculelocated lesions and excise them without cerebellar resection. Together with telovelar and Supratonsillar approach; these areas become reachable. The objective of this work is to show the possibility of achieving the surgical disection of dentat nucleus through the two approach stated above. MATERIALS AND METHODS: The microsurgical anatomy of telovelar and Supratonsillar approaches to the 4. ventricule base, İnferior and middle cerebellar pedincule was analysed in 12 cerebellar hemisferes in cerrahpasa Neurosurgery Neuromicroanatomy labratories,following the application of latex perfusion to the cadavers. FINDINGS: In telovelar approach, it was possible to reach to the ventricules base and cerebellar pedincules by didsection of tela and İnferior meduller velum,in all hemisferes and among tonsil. İt was also possible to reach to tha samearea via Supratonsillar approach without exposition of 4.ventricule base , but by disection of Tonsillobiventral fissure. The distance from uvulopyramidal point , which is the most lateral point of vermis in telovelar aproach, to the most medial of dentat nucleus was measured as about 8.5 mm. Dentat nucleus takes place in uvulapyramidal point of İnferior vermis and fastigium level; which is the point of both medullar velum in all hemisferes. in suptatonsillar approach, disection was ending in the level of tonsillar pedincules and the distance was measured as 3mm from this point, to the most medial of dentat nucleus. CONCLUSION: It is possible to reach to İnferior cerebellar pedincules without cerebellar resection through both approaches. In telovelar approach; it is least likely to see the dentat nucleus to suffer damage without making vermian incision. However , in the lesions which take place in the supriolateral of İnferior cerebellar pedincules; the preferance of telovelar approach is seen more limitedly. In Supratonsillar approach; the disection moves the surgeon ,to the cerebellar tonsil pedincules and close inferomedial of dentat nucleus. In this approach, the damage probability of dentat nucleus related to surgery is more likely to seen in comprasion with the telovelar approach .