Koroner yavaş akım tespit edilen hastalarda sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonları
  1. Tez No: 171726
  2. Yazar: EYÜP BÜYÜKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEBAHATTİN ATEŞAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
III ÖZET Epikardial koroner arterde tıkayıcı bir lezyon olmaksızın opak maddenin dolması ve boşalmasının yavaş olması ile karakterize olan koroner yavaş akımın (YKA) klinik önemi ve prognozu ile ilgili bilgilerimiz sınırlıdır. YKA'ın nedenine yönelik pek çok görüş ortaya atılmış olsa da bugün en çok mikrovasküler düzeydeki rezerv anormalliği üzerinde durulmaktadır.Çalışmamızda, mikrovasküler düzeydeki rezerv anormalliği nedeniyle miyokardın oksijen sunumunun azaldığı YKA'lı hastalarda sistolik ve diyastolik fonksiyonları değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmaya koroner anjiografi yapılan ve anjiografi sırasında koroner yavaş akım saptanan 22 hasta (Grup 1) ile epikardial koronerleri normal benzer yaş grubundan sağlıklı 22 kontrol grubu (Grup 2) alındı. Grup 1'deki hastaların koroner anjiografileri Gibson ve ark tarafından tanımlanan yöntemle düzeltilmiş TİMİ frame sayıları (CTFC) belirlendi. Koroner arterlerin dolması için gereken ve koroner arter uzunluğuna göre düzeltilmiş normal kare sayıları LAD için 36,2±2,6, Cx için 22,2±4,1, RCA için 20,4±3,0 olarak kabul edildi ve bu değerlerin üzeri yavaş koroner akım olarak değerlendirildi. Hasta ve kontrol grubunun, standart ekokardiyografi yöntemi ile parasternal uzun aks konumunda sol ventrikül diastol sonu çapı (LVDÇ), sol ventrikül sistol sonu çapı (LVSÇ), sol atrium (LA), aort kökü ve sağ ventrikül (RV) çapları ölçüldü. Modifiye Simpson yöntemi kullanılarak sol ventrikül (LVEF) ve sol atrium ejeksiyon fraksiyonu (LAEF) hesaplandı. Apikal 4 boşluk görüntüde PW Doppler örnekleme volümü mitral yaprak uçları seviyesine konarak sıra ile erken diyastolik akımın zirve hızı ( E), geç diyastolik akımın zirve hızı (A), erken diyastolik dalganın deselerasyon zamanı (DT), E / A oranı, izovolümetrik relaksasyon zamanı (IVRT) ölçüldü. Son olarak Doku Doppler moduna geçildi. Apikal 2 ve 4 boşlukta PW Doppler örnekleme volümü sıra ile sol ventrikül lateral, septum, anterior ve inferior duvarının mitral annulus ile kesiştiği noktalara konularak izovolümetrik kontraksiyon zamanı (ICT), izovolümetrik relaksasyon zamanı (IRT), sistolik miyokardial hız (Sm), erken diyastolik dalganın pik hızı (Em), geç diyastolik dalganın pik hızı (Am), Em deselerasyon zamanı (DT), Em /Am oranı elde edildi. İki boyutlu ekokardiyografi parametrelerinde sol ventrikül sistolik ve diyastolik çaplarında, sol atrium çapı, sol ventrikül ve sol atrium ejeksiyon fraksiyonu açısındanIV her iki grup arasında anlamlı bir fark yoktu. Geleneksel PW Doppler parametreleri açısından kıyaslandığında gruplar arasında Ap hariç Ep, Ep/Ap, DT, IVRT parametrelerinde istatiksel olarak anlamlı fark saptandı ( p değeri sırasıyla; 0.003, 0.002, 0.03, 0.001). PW Doku Doppler ile sol ventrikülün lateral, septal, anterior ve inferior duvarlarından elde edilen sistolik parametreler gruplar arasında anlamlı bir fark gözlenmezken diyastolik parametrelerin Grup-1 de bozulduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our knowledge about clinical importance and prognosis of the cases with coronary slow flow characterized by delayed opacification of vessels in absence of obstructive epicardial coronary artery disease were limited. The exact etiology and pathogenesis of slow coronary flow is still unknown. Abnormality reserve at the microvascular level was suggested as its etiology. In the present study, we aimed to evaluate the systolic and diastolic functions in patients with slow coronary flow which reducing 02 presentation of myocardium due to abnormality reserve at the microvascular level. The study population consisted of 22 patients with angiographically diagnosed slow coronary flow (group 1). 22 subjects with angiographically normal epicardial coronary arteries served as control group (group 2). The corrected TIMI frame counts (CTFC) were determined using method of Gibson et al. from the coronary angiographies of group 1. The cut-off values due to the length for normal visualization of coronary arteries were 36.2±2.6 frames for left anterior descending coronary artery(LAD), 22.2±4.1 frames for left circumflex coronary artery (LCx), 20.4±3.0 frames for right coronary artery (RCA). Any values obtained above these thresholds were considered to be slow coronary flow. In all patients and healthy controls, the conventional echocardiography was used to determine left ventricle end-diastolic and end-systolic dimensions, left atrium, aorta root and right ventricle dimensions in parasternal long-axis images. Modified Simpson's rule was used to determine left ventricular ejection fraction and left atrial ejection fraction. Mitral flow velocity was obtained from apical four chamber view with a PW Doppler by placing the sample volume between the tips of the mitral leaflets. The following parameters were calculated: early (E) and late (A) diastolic peak flow velocity, early diastolic wave deceleration time (DT), E/A ratio and isovolumetric relaxation time (IVRT). In the evaluation with TDI, Isovolumetric contraction time (ICT), isovolumetric relaxation time (IRT), systolic myocardial velocity (Sm), early diastolic velocities (Em), late diastolic velocities (Am), deceleration time of Em (DT), and Em/Am ratio were calculated from four regions of left ventricule. There was no difference between two groups with left ventricular systolic and diastolic dimensions, left atrial dimension, left ventricular and atrial ejection fractions in the two dimensional echocardiography parameters. For the conventional PW Doppler parameters, there was a statistically significant difference between two groups with Ep, Ep/Ap, DT and IVRT parameters (p values 0.003, 0.002, 0.03, 0.001, respectively). ForVI the systolic parameters obtained from septal, lateral, anterior and inferior walls of left ventricle using PW tissue Doppler, there was no difference between groups. Diastolic parameters were impaired in group 1 was observed.