Kadının kapitalist sisteme ve insan sömürüsüne karşı direnişi ve bir model oyun 'Ben Ulrike bağırıyorum'
Woman's resistance to the capitalist system and humanexploitation and a model game 'I'm Ulrike Screaming'
- Tez No: 501043
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. VAHİDE PERÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Kadının kapitalist sisteme ve insan sömürüsüne karşı direnişi ve bir model oyun“Ben, Ulrike, Bağırıyorum”başlıklı yüksek lisans tez çalışmasında; Dario Fo'nun kadın oyunlarından olan“Ben, Ulrike, Bağırıyorum”adlı tek kişilik kadın oyunu ele alınmıştır. Bu incelemede kadın ve erk olgusu üzerine çalışmalar yapılmıştır. Kapitalizm ve kapitalist sistem nedir sorularına cevap aranmış, dünyadaki tarihsel süreci, toplumlara etkisi farklı bakış açıları incelenerek ve kişisel bir süzgeçten geçirilerek incelenmiştir. 1968 dönemi gençlik hareketleri hakkında bilgi verilerek, 1968 hareketinin tüm dünyadaki etkileri incelenmiştir. Dönemin ruhunu şahsi anlayışıma oldukça yakın bulmakla beraber; temel çelişkiler konusunda tarafsız bakış yeğ tutulmuştur. Yaşadıkları dönemin ateşli atmosferinde Ulrike Meinhof'un kim olduğu, yaşamı, yaptıkları, ideolojisi ve mücadelesi ve oyunun yazarı olan Dario Fo'nun kim olduğu, yazdığı, yönettiği, oynadığı oyunlar hakkında bilgi verilmiştir. Gerek yaşadıkları çağ ve gerekse görüşleri açısından pek çok ortak nokta barındıran Meinhof ile Fo bu bakımdan sa incelenmiştir. Diğer bir bölümde ise ''Ben, Ulrike, Bağırıyorum'' adlı oyunun dramaturji çalışması yapılmıştır. Asıl metin esas alınır ve oyun metninin ana meselesi oluşturur. Üzerinde çalışılan oyunun reji yorumu yapılır.
Özet (Çeviri)
Women's resistance to capitalist system and human exploitation and a model of the play“I, Ulrike, Screaming ”Master's thesis contents; Dario Fo's '' I, Ulrike, Screaming woman monologue was analyzed. This study was carried out in case studies on women and power. Capitalism and the capitalist system have sought answers to the question what is the world historical process, examining the different perspectives and examined its effect on society through the personal filter. 1968 period, providing information about youth movements all over the world have studied the effects of the 1968 movement. Although the spirit of the period found quite close to my personal understanding; unbiased overview of the basic contradictions are kept preferable. In this period's fiery atmosphere wihch they lived, Ulrike Meinhof's life, her ideology and struggle and the game's writer, Dario Fo, who he is, he wrote, directed, information is given about the games he played. Meinhof an Fo, who shared same period, experience and opinions were studied. In another chapter ; ''I, Ulrike, I'm screaming'' dramaturgy work was done. Original text shall prevail and constitute the main issues of the play. The play's stage and directing work was done.