Geçmişten günümüze tarihi kayıtlarda Vestan (Gevaş)
Vestan (Gevaş) city in historical document from past to present
- Tez No: 501072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DÜNDAR ALİKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arşiv, Tarih, Archive, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Bir devletin istikrarını devam ettirebilmesi için tarihteki en büyük güç sahip olduğu nüfustur (bireydir). Bu nüfus hem çalışabilir (üreten) güç hem de ülkenin güvenliğini sağlayan askerlerdir. Gücün farkında olabilmek için niceliği bilmek zorunludur. Bunun için tarih boyunca farklı amaçlarla belirli nüfus sayımları yapılmıştır. Bunlarda toprağı olan nüfusu, toprağı işleyen-işlemeyen nüfusu, vergi muafiyetlerini ve askeri gücü belirlemek için yapılmıştır. Bu sayımlarda o yöre hakkında belli başlı bilgiler edinebilmemizi sağlar. Gevaş iklim koşulları ve bulunduğu stratejik konum itibariyle insanların yaşamak için tercih ettiği tarihi yaşam merkezlerindendir. M.Ö. 8 binli yıllara kadar yaşam izleri görülmüştür. Bu da göstermektedirki, Gevaş'ın yakın bir zaman dilimi yerleşim yeri olmayıp köklü bir yerleşim yeridir. Tarih boyunca, Gevaş'ta Urartulardan-Osmanlıya kadar değişik milletlerdeki kültürlere sahip insan yerleşimleri olmuştur.
Özet (Çeviri)
Population is the total number of people living in a country in a region at a particular time (Akalın, 2011: 1782). The greatest power in history to maintain the stability of a state is the population. (individual) This population is both the producing power and the soldiers who provide the security of the country It is necessary to know the quantity to be aware of the power. So, specific censuses have been made for different purposes throughout the history. This is made to determine the population with land, land working-non working population, tax exemptions and military power. These counts provide us some information about the area. Gevaş is a historical center of life that people prefer to live in due to their climatic conditions and strategic location. Life traces were seen up to B.C. 8 thousand years. This also shows that, Gevaş is not a near time settlement but a well-established settlement. Throughout history in Gevaş, human settlements have become culturally different cultures ranging from Urarts to Ottoman.