Ortadoğu ülkeleri ile iktisadi ilişkiler ve Türkiye ekonomisi üzerine etkileri: 1980-2017
Economic relations and effects on Turkish economy the middle east countries, 1980-2017
- Tez No: 501074
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKYAY UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Türkiye, 1980'li yılların başında yurt dışı pazarlara açılmayı öngören dış satıma dayalı kalkınma politikaları benimseyerek dünya çapındaki pazarlardaki nasibini fazlalaştırma gayreti içinde olmuştur. Bu çabalar içerisinde özellikle 1980 yılından itibaren komşu ülkeler başta olmak üzere özellikle Ortadoğu bölgesi ülkelerinin kayda değer bir önemi vardır. Bu araştırmanın amacı 'Ortadoğu Ülkelerinin Türkiye Ekonomisi Üzerine Etkilerini araştırmaktı'' Araştırmada 1980 yılından günümüze değin Ortadoğu bölgesi ülkeleri ithalat ve ihracat değerleri T.C Ekonomi Bakanlığı verileri başta olmak üzere literatürdeki diğer akademik çalışmalardan da faydalanarak incelenmiştir. Araştırma sonucunda, Orta Doğu'daki birçok ülkede ekonomik açıdan yapısal problemlerin bulunduğu, ayrıca siyasi meseleler nedeniyle bu ülkelerin ekonomiye yeterince ağırlık veremedikleri, yatırımlarının yetersiz kaldığı, buna bağlı olarak ödeme güçlüklerinin bulunduğu ve ithalatlarının kısıtlı kaldığı gözlenmektedir. Ortadoğu bölgesinde yer alan ülkelerin homojen olmadığını göstermektedir. Yani Ortadoğu Türkiye açısından tek bir pazar olmaktan ziyade, farklı ülke/ülke gruplarından oluşan bir bölge olarak görülmelidir.
Özet (Çeviri)
In the early 1980s, Turkey adopted development policies based on foreign sales, which envisioned opening to foreign markets, and made efforts to increase its share in markets around the world. In these efforts, especially in the neighboring countries since 1980, especially in the Middle East region countries have a significant importance. The aim of this research was to investigate the effects of Middle Eastern countries on Turkish economy. In this study, imports and exports of countries in the Middle East since 1980 T.C the data of the Ministry of economy has been examined by taking advantage of other academic studies in the literature. As a result of the survey, it is observed that there are structural problems in many countries in the Middle East, as well as that due to political issues, these countries are not able to give enough emphasis to the economy, their investments are inadequate, and consequently they have difficulties in paying and their imports are limited. It shows that the countries in the Middle East are not homogenous. In other words, the Middle East should be seen as a region consisting of different country/country groups rather than a single market for Turkey.