İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının örgütsel bağlılığa etkisinde psikolojik sözleşmenin aracılık rolü: Çimento sektöründe bir araştırma
The mediation role of psychological contract in the effect of occupational health and safety practices on organizational commitment: A research in the cement sector
  1. Tez No: 501075
  2. Yazar: AHMET TAMBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışma, iş sağlığı ve güvenliği (İSG) uygulamalarının örgütsel bağlılığa (ÖB) etkisinde psikolojik sözleşmenin (PS) aracılık rolünün belirlenmesine yönelik yapılmıştır. Çalışma, Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan çimento endüstrisinin Orta Anadolu Bölgesi'nde faaliyet gösteren üretim tesislerini kapsamaktadır. Bu tesislerde uygulanan anket çalışması sonucunda, analize uygun 409 adet anket elde edilmiştir. Literatür araştırması sonucunda, teorik olarak saptanan, çalışanların İSG uygulamalarıyla ilgili algılarının ÖB'ğı etkilediği ve PS'nin bu etkide bir aracılık rolü oynadığı varsayımı elde edilen veriler ışığında Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) yol analizi ile LİSREL istatistik programında test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the determination of mediation role of psychological contract (PC) in the effect of occupational health and safety (OHS) practices on organizational commitment (OC). It was conducted on production plants in Central Anatolian Region within the framework of cement industry, which is one of the locomotives of Turkish economy. 409 analyzable surveys were obtained after a sample survey had been carried out in these plants. Following a literature review, the theoretical assumption that employees' perception of OHS influenced OC and PC played a mediation role in this effect was tested under the light of study data via LISREL statistical program with path analysis in Structural Equation Model (SEM).