Sığır enterovirusların (BEV) moleküler epidemiyolojisi, izolasyonu ve farklı serotip viruslar arasındaki çapraz bağışıklık düzeylerinin incelenmesi
Molecular epidemiology and isolation of bovine enteroviruses (BEV) and determining the cross immunity antibody titer of different serotypes
- Tez No: 501088
- Danışmanlar: PROF. DR. FERAY ALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin farklı illerinden temin edilen 185 gaita, 30 nazal swap ve 48 organ örneği sığır enteroviruslar yönünden 5'UTR bölgesine yönelik primerlerle Onestep-RT-PCR tekniği kullanılarak sorgulanmış olup 62 gaita ve 1 nazal swap örneği pozitif bulunmuştur. Pozitif bulunan örneklerin MDBK hücre kültürlerinde 5 kere pasajlanması sonrasında 20 izolat elde edilmiştir. İzolatların serotiplendirilmesi amacıyla VP1 kapsit bölgesine yönelik primer çifti kullanılarak yapılan Onestep-RT-PCR sonrasında elde edilen ürünlerin dizin ve filogenetik analizine göre farklı EV-E serotiplerinin (E1,E2 ve E3) varlığı saptanmıştır. Belirlenen serotipleri temsilen seçilen, BEI ile inaktive edilmiş ve ultrasantrifüj ile konsantre edilmiş BEV izolatları, hiperimmun serum elde etmek amacıyla tavşanlara inokule edilmiştir. Elde edilen hiperimmun serumlardaki antikor seviyelerinin, immunizasyonda kullanılan serotipler için diğer serotiplere göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak bu çalışmada Türkiye'de E1, E2 ve E3 serotipli BEV varlığı ve serotipler arasında çapraz bağışıklık bulunduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
We investigated 185 feces, 30 nasal swabs and 48 organ samples for bovine enteroviruses provided from different provinces of Turkey. For this purpose a primer pair targetting 5'UTR region is used for Onestep-RT-PCR assay. As a result 62 feces and 1 nasal swab sample found to be positive. These positive samples were inoculated to MDBK cell cultures and subcultured 5 times. 20 of the samples inoculated to cell culture had consistent cytopathological effect pattern with enteroviruses. A onestep-RT-PCR targetting VP1 gene region was carried out for the isolates for molecular serotyping and after sequencing and phylogenetical analysis of the amplicons isolates were determined to belong to different EV-E serotypes (E1, E2, E3). One isolate was chosen to represent the corresponding serotype and inactivated with BEI, administered to rabbits to induce antibody response. In serum samples antibody levels belonging to immunizing viruses were found to be higher than other serotype viruses. As a result we have obtained information about the presence of BEV serotypes E1, E2 and E3 and showed the existence of cross neutralizing immunity among these serotypes.