Hatay ilinde ruminantlarda bazı arboviral (Akabane virus, Mavidil virus ve Schmallenberg virus) enfeksiyonların epidemiyolojisinin araştırılması ve olası vektörlerinin belirlenmesi
Epidemiologic investigation and possible vector identification of ruminant some arboviral infections (Akabane, Bluetongue and Schmallenberg virus) in Hatay province
  1. Tez No: 501087
  2. Yazar: FIRAT DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL BİLGE DAĞALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Son yıllarda küresel ısınmanın etkisi ile vektörlerin yaşam alanlarının genişlemesi ve buna bağlı olarak vektörlerle bulaşan hastalıklar ön plana çıkmaktadır. Bu hastalıklardan Culicoides cinsindeki kan emici sineklerle nakledilen ve arboviruslar içinde yer alan Akabane virus (AKAV), Mavidil virus (BTV) ve Schmallenberg virus (SBV) enfeksiyonları, meydana getirdikleri klinik bulgular sonucunda ruminant yetiştiriciliği için önemli ekonomik kayıpları da beraberinde getirmektedirler. Bu çalışmada, Hatay ilinde ruminant yetiştiriciliği yapılan işletmelerde vektör kaynaklı viral hastalıklar olan AKAV, BTV ve SBV enfeksiyonlarının epidemiyolojisinin araştırılması ve bölgede söz konusu enfeksiyonları taşıdığı düşünülen olası vektörlerin belirlenmesi planlanmıştır. Bu amaçla söz konusu enfeksiyonların varlığı/ yaygınlığı serolojik ve virolojik yöntemler kullanılarak araştırılmıştır. Serolojik olarak, sırasıyla BTV, SBV, AKAV antikorları %47,60 (238/500), %23,60 (118/500), %25,60 (128/500) oranında bulunmuştur. Virolojik olarak, toplanan örneklerin hiç birinde BTV viral nükleik asite rastlanmamış ancak % 7,01 (42/599) oranında SBV ve %1,83 (11/599) oranında AKAV viral nükleik asit varlığı tespit edilmiştir. Ayrıca örnek alınan bölgelere ışık tuzakları kurulmuş ve söz konusu enfeksiyonları taşıdığı düşünülen Culicoides cinsindeki sinekler yakalanarak tür tayini yapılmıştır. Bölgede 11 farklı Culicoides türü tespit edilmiş ve C.schultzei baskın tür olarak bulunmuştur. Toplanan Culicoideslerde BTV ve SBV viral nükleik asit tespiti yapılamamasına rağmen, C.schultzei ve C.longipennis türlerinde AKAV viral nükleik asiti tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada söz konusu üç enfeksiyonun seropozitifliği yüksek oranda bulunmuştur. Söz konusu enfeksiyonlardan AKAV ve SBV'nin bölgede sirküle olduğu ortaya konulmuştur. Yapılan filogenetik analiz sonucu iki farklı AKAV genogrubunun (genogrup Ib ve genogrup II) bölgede sirküle olduğu tespit edilmiştir ve AKAV'ın muhtemel vektörü olarak C.schultzei ve C.longipennis önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Expansion of vector habitats with the effects of global warming in recent years and vector-borne diseases are consequently come to the fore. This disease is of particular AKAV, BTV and SBV infection results in significant economic losses for the ruminant breeding clinical symptoms they produce, they bring about. These viruses are transmitted by Culicoides and are called arbovirus. In this study, we will perform epidemiological assays to determine the presence or absence, the prevalence of these infections and identification of the possible vectors that are responsible for transmission of these diseases in Hatay province. For this purpose, the presence/prevalence of the mentioned infections was investigated using serological and virological methods. Serologically, the rates of antibodies for BTV, SBV, AKAV were 47,60% (238/500), 23,60% (118/500), 25,60% (128/500), respectively. Virologically, no BTV viral nucleic acid was detected in any of the collected samples, but SBV at a rate of 7.01% (42/599) and AKAV viral nucleic acid at a rate of 1.83% (11/599) were detected. In addition, light traps were set up for the specimens taken, and Culicoides, believed to carry the infections, were caught and identified. 11 different Culicoides species were detected in the area and C. schultzei was found as the dominant species. Although BTV and SBV viral nucleic acid were not detected in the collected Culicoides, AKAV viral nucleic acid was detected in C.schultzei and C. longipennis species. In conclusion, this study found that seropositivity of three infections was high. It has been determined that AKAV and SBV are circulating in the region from the mentioned infections. It has been determined that two different AKAV genogroups (genogroups Ib and genogroups II) result in phylogenetic analysis and that the probable vectors of AKAV are C.schultzei and C.longipennis.