Kütahya Etibank Güneş Madenindeki cevherin nemliliğinin araştırılması ve hammadde stok sahasının optimizasyonu
- Tez No: 50109
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. İ. GÖKTAY EDİZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET KÜTAHYA ETİBANK GÜMÜŞ MADENÎNDEKÎ CEVHERLERİN NEMLİLİ?İNİN ARAŞTIRILMASI VE HAMMADDE STOK SAHASININ OPTİMİZASYONU Bu çalışmada, Etibank 100. Yıl Gümüş İşletmeleri Tesisleri Kırma-Eleme ünitesinde büyük sorunlar meydana getiren, nem oranı yüksek Aktepe cevherinin, üretim basamaklarında ve stok sahasında yapılabilecek çalışmalarla, nem oranının düşürülmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Aktepe maden sahasındaki üretimin yoğun olarak yapıldığı yaz mevsiminde dört ay süreyle gözlem ve incelemeler yapılmıştır. Alınan numuneler üzerinde cevher yapısında bulunan nemin, optimum bir orana düşürülebilmesi araştırılmıştır. Kırma-eleme tesisleri için oldukça yüksek bir nem içeriğine sahip tüvenan cevherin neminin düşürülmesi için, üretim öncesi yapılabilecek çalışmalar gözden geçirilerek, stok sahasına serilip kurutulan cevherin kuruma süreleri ve ters-yüz edilme sıklıkları incelenmiştir. Daha önce yapılan çalışmalardan, kırma-eleme tesisine beslenebilecek en uygun nem oranının %10 ve altı olduğu tespit edilmiştir. Kuruma zamanı ve kalınlığını etkileyen en önemli faktörler ise, hava şartları ve stok sahasının kullanılabilir yüzey alanı, yeterli ekipman bulunması gibi işletme şartlarıdır. ivBu çalışmada, mevcut stok sahasının optimizasyonu için lineer bir matematik model oluşturulmuş ve bu model için optimal sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca modelin duyarlılık analizi yapılmış ve optimal sonuçların yanında diğer uygun sonuçlar da tespit edilmiştir. Anahtar kelimeler; nem oranı, ters-yüz etme, stok alanı, amaç fonksiyonu, kısıt, optimizasyon. v
Özet (Çeviri)
SUMMARY AN INVESTIGATION INTO THE MOISTURE PROBLEM OF KÜTAHYA ETIBANK GUMUSKOY ORES AND OPTIMIZATION OF STOCK FIELD In this resarch, it was aimed to reduce high water content of Aktepe ores which cause important problems in the crushing-screening units of Etibank 100. Yıl Silver Mine by taking measures in the mining and stock piling sites. For this purpose, observations have been carried out in summer time for 4 months at Aktepe Mine and water content of ore samples were tried to reduce to an acceptable level. The measures to be taken to reduce high water content of the ore in mining site were considered and the dry-up the time of the layered ores and their tilting frequency were also investigated. From the previous work and past experience, the most suitable water content of the ore to be fed to the crushing-screening units was determined to be lower than 10%. It was also determined that dry-up time of the ore and the optimum thicknes of the layered ore depend upon the climatic conditions, stock piling area and the equipment available. In this study, a lineer mathematical model was developed for optimizing the stock piling area available and the optimum results were obtained. Sensitivity analysis of the model was also carried out and other optimal solutions were obtained. Key words; water content, tilting, stock piling area, objective function, subject to, optimization. vi