Diyarbakır çevresinde yetişen bazı trifolium L. (fabacede) türlerinin epidermal özellikleri
- Tez No: 50110
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. A. SELÇUK ERTEKİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dicle Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 45
Özet
IV ÖZET Trifolium L. cinsinin Diyarbakır çevresinde yetişen 14 taksonunun epidermal özellikleri incelenmiştir. İncelenen taksonlar sırasıyla; T. repens L. var. giganteum Lag.-Foss., T. nigrescens Viv. subsp. nigrescens., T. campestre Schreb., 71 spumosum L., T. resupinatum L. var. resupinatum., T. tomentosum L., T. scabrum L., T. hirtum Ali., T. lappaceum L., T. angustifolium L. vzr.angustifolium., T. purpureum Lois. var. purpureum., T. echinatum Bieb. var. echinatum., T.pilulareBois., T. subterraneumL.'du:. Belirtilen taksonlara ait 18 epidermal özellik incelenerek; epiderma hücrelerinin şekli, duvarlarının yapısı, stoma indeksleri, stoma tipleri bulunmuş ve cinsin epidermal özellikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Trifolium cinsinin incelenen üyelerinin üst epiderma yüzeylerinde düz hücre çeperlerine sahip kısa veya eşboyutlu ve beşgen-altigen hücreler bulunur. Alt epiderma yüzeylerinde ise ondüleli hücre çeperlerine sahip, uzun dikdörtgenimsi hücreler vardır. Trifolium 'da karakteristik olarak anomositik tip stomalar bulunur. İkincil olarak da hemiparasitik tip stomalara rastlanır. Bu çalışmayla Trifolium türlerinin epidermal özellikleri ilk kez belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Epidermal characteristics of 14 taxa belonging to genus Trifolium L. wich grow in Diyarbakır environs were studied. The investigated taxa are as follow;r. repens L. var. giganteum Lag.-Foss., T. nigrescens Viv. subsp. nigrescens., T. campestre Schreb., T. spumosum L., T. resupinatum L. var. resupinatum., T. tomentosum L., T. scabrum L., T. hirtum All., T. lappaceum L., T. angustifolium L. var. angustifolium., T. purpureum Lois, var. purpureum., T. echinatum Bieb. var. echinatum., T. pilulare Bois., and T. subterraneum L. Eighteen epidermal characteristics of the above taxa were investigated, including the shape of the epidermal cells, wall structures, stomatal index and the types of stomata. The results of this study show that the members of the investigated genus consist even epidermal cells that have short or isodiametric and pentagon-hexagonal cells with straight walls at the upper surfaces. In the lower epidermis however, there are long, tetragonal cells with wavy walls. As a characteristic of Trifolium genus, anomositic stomata were largely found. In addition, hemi parasitic stomata have also been identified. In short, the epidermal characters and the type of stomata presented here are the first report for Trifolium species.