Tip 2 diyabetli bireylerin diyabete yönelik tutumlarının ve algıladıkları sosyal destek düzeylerinin belirlenmesi
Determining of type 2 diabetic patients' the attitudes towards diabetes and the level of perceived social support
  1. Tez No: 501092
  2. Yazar: DAMLA ÖZTÜRK EFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN BEDÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma, tip 2 diyabetli bireylerin diyabete yönelik tutumlarının ve algıladıkları sosyal destek düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı türde yapılmıştır. Araştırma, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniğinde 20 Nisan 2017 – 23 Haziran 2017 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, araştırmanın yapıldığı tarihler arasında araştırmanın yapıldığı polikliniğe ayaktan başvuran, en az bir yıl önce tip 2 diyabet tanısı alan, 18-65 yaş arasında olan, mental rahatsızlığı ve iletişimi engelleyebilecek bir sorunu olmayan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 230 birey oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Tip 2 Diyabetli Birey Tanıtım Formu, Diyabet Tutum Ölçeği (DTÖ) ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler, Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro Wilks testleri, Pearson Ki-Kare ve Fisher'in Kesin Testi, Bağımsız Gruplarda t Testi, One-Way ANOVA, Duncan Testi, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi ve Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. DTÖ ve ÇBASDÖ'nün güvenirlik analizinde Cronbach's Alpha güvenirlik katsayısına bakılmıştır. Araştırmada bireylerin %77,4'ü kadın, %88,3'ü evli, %50,4'ü ilkokul mezunu, %56,5'i ev hanımıdır. Bireylerin yaş ortalaması 50,71±8,44'tür. Diyabetli bireylerin %62,6'sının gelirinin giderine eşit olduğu, %73,9'unun çekirdek ailede yaşadığı, %30,9'unun tanı süresinin 1-3 yıl olduğu, % 77,8' inin ailesinde diyabet öyküsü olduğu görülmüştür. Bireylerin %54,8'inin diyabet eğitimi aldığı, % 58,3'ünün tedaviye uyumunun“orta”olduğu belirlenmiştir. Örneklemi oluşturan bireylerin Diyabet Tutum Ölçeği puan ortalaması 3,87±0,23 olarak bulunmuştur. Bireylerin diyabete yönelik orta düzeyde pozitif tutum sergilediği saptanmıştır. Diyabet Tutum Ölçeği alt gruplarına bakıldığında, en yüksek puanın“özel eğitim gereksinimi”alt grubundan, en düşük puanın ise“tip 2 diyabetin ciddiyeti”alt grubundan alındığı saptanmıştır. Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği puan ortalaması 56,07±18,55 olarak bulunmuştur. Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği alt gruplarına bakıldığında, algılanan sosyal desteğin en fazla olduğu alt grup“aile desteği”alt grubu, algılanan sosyal desteğin en az olduğu alt grup“arkadaş desteği”alt grubu olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study to determine the attitudes towards diabetes and the level of perceived social support of type 2 diabetic patients. This research was carried out at Ankara Numune Education and Research Hospital Endocrinology and Metabolic Diseases Department Polyclinic between 20 April 2017 – 23 June 2017. The sample was consisted of 230 patients who applied remotely to polyclinic between the dates of the study, who were diagnosed with type 2 diabetes at least one year ago, between the ages of 18-65, not having any mental disease and any problem that could prevent communication and volunteer to participate to the study. Type 2 Diabetic Individuals Identification Form, Diabetes Attitude Scale (DAS) and Multidimentional Scale of Perceived Social Support (MSPSS) were used as data collection tools in this research. In the analyzes of the data; descriptive statistics, Kolmogorov-Smirnov and Shapiro Wilks tests, Pearson Ki-Square and Fisher Exact Test, Independent-Sample t Test, One-Way ANOVA, Duncan Test, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis Test and Spearman Correlation Analysis were used. Cronbach's Alpha reliability coefficient was examined in the reliability analysis of the DAS and the MSPSS. In the research; 77,4% of them was women, 88,3% of them was married, 50,4% of them was graduated from primary school, 56,5% of them was housewife. The average age of the patients was 50,71±8,44. It was found that 62.6% of patients' the income were equal to the expense, 73.9% lived in the small family, 30.9% were diagnosed with diabetes mellitus for 1-3 years and 77.8% had diabetes mellitus in their family. It was determined that 54.8% of the patients had diabetes education and it has been determined that 58,3% of the patients' treatment compliance is moderate. The mean score of the DAS was found as 3,87±0,23. It was determined that the patients exhibited a moderate positive attitude towards diabetes. In the DAS, it was observed that the patients with diabetes acquired the highest score was taken from the subgroup of 'requirement of special education' and the lowest score was taken from the subgroup of 'the seriousness of type 2 diabetes'. The mean score of the MSPSS was found as 56,07±18,55. When the subgroups of the MSPSS were examined, it was found that the subgroup with the greatest perceived social support was 'family support', the subgroup with the least perceived social support was 'friend support' subgroup.