Tip 2 diyabetli hastaların tedaviye ve bakıma yönelik tutumlarının ve iyilik hallerinin belirlenmesi
Assess the attitudes of type 2 diabetes mellitus patients to treatment and care and their weel-being
- Tez No: 115616
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEHRA DURNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
7. ÖZET Çalışma tip 2 Diabetes Mellitus'lu hastaların tedaviye ve bakıma yönelik tutumlarını ve iyilik hallerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Çalışma Kasım 2001- Şubat 2002 tarihleri arasında, olasılıksız ömeklem yöntemiyle seçilen, İ.Ü. Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü, Metabolizma ve Diabet Araştırma ve Uygulama Biriminde ayaktan tedavi gören, gerekli klinik ve laboratuar incelemeleri yapıldıktan sonra WHO kriterlerine göre tip 2 diyabet tanısı konmuş 123 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak 34 madde ve 7 alt gruptan oluşan Diyabet Tutum ölçeği ile 22 madde ve 4 alt gruptan oluşan İyilik Hali Ölçeği ve diabetli hastaların değerlendirildiği benzer çalışmalar göz önüne alınarak hazırlanan Diabetli Hasta Tanılama Formu kullanılmıştır. Diyabetli Hasta Tanılama Formu sosyo demografik değişkenler, metabolik ve klinik parametreler, kronik komplikasyonlara ilişkin bilgilerin bulunduğu, bireye ve hastalığa özgü tanımlayıcı bilgileri ve uyum değişkenlerini içermektedir. Metabolik kontrol düzeylerini değerlendirmek için açlık-tokluk kan şekeri, HbA1c, arteryel kan basıncı ve beden kitle indeksi ölçümleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda 123 diyabetli olgunun büyük çoğunluğunun eğitim 94ve ekonomik düzeylerinin yüksek olduğu, düzenli olarak aynı merkezde ve aynı ekip tarafından kontrollerini yaptırdığı, kendi kendine düzenli kan şekeri takiplerini yaptıklarını ve diyabet eğitimi aldıkları görülmüş, bireysel yönetimin başarılmasıyla metabolik kontrol sonuçlarının iyiliği, akut ve kronik komplikasyonların görülme oranının azlığı dikkat çekmiştir. Ayrıca grubumuzun güçlü pozitif tutum gösterdiği ve iyilik hali puanının yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Diyabetli bireylerin bakım kalitesinin iyileştirilmesi, metabolik kontrollerin düzelmesi için hastaların diyabetle ilgili negatif tutumlarının saptanarak düzeltilmesi, pozitif tutumların oluşmasının sağlanması ve desteklenmesi, hastaların diyabet bakımı ve yönetimi ile ilgili becerilerini arttırmak için bireye özgü etkili eğitim programlarının hazırlanarak uygulanması özbakım alışkanlıklarının kazandırılması ve yaşam kalitelerinin arttırılması sağlanmalıdır. 95
Özet (Çeviri)
SUMMARY This descriptive study was designed in order to assess the attitudes of type 2 diabetes mellitus patients to treatment and care, and their well-being. This study was performed on 123 outpatients who applied to I.U. Experimental Medical Research Institute, Metabolism and Diabetes Research And Application Unit between November 2001 and February 2002, and who were selected with randomized sampling method. After the necessary clinical and laboratory tests of the patients were completed, they were diagnosed as type 2 diabetes according to World Health Organization criteria. To collect data, we used a Diabetes Attitude Scale consisting of 34 items and 7 sub-groups, and a Well-Being Questionnaire consisting of 22 items and 4 sub-groups, as well as a Diabetic Patient Definition Form, which was formed based on similar studies evaluating diabetic patients. The Diabetic Patient Definition Form contains disease-specific descriptive information and compliance parameters, including socio-demographic variables, metabolic and clinical parameters, and information regarding chronic complications. In order to determine metabolic control levels, fasting-p.p. blood sugar levels, HbA1c, arterial blood pressure, and body-mass-index was measured. We found out that the majority of 123 diabetic patients had a high level of income and education, that their follow-up was performed regularly in the same 96centers by the same health care professionals, that they received instructions regarding diabetes, that personal management lead to improvement in metabolic control outcome, and that the incidence of acute and chronic complications was low. Moreover, we concluded that our population had a strong positive attitude, and their welfare score was high. It is vital that the quality of care of diabetic patients is improved, that the negative attitudes of patients related to diabetes are determined and corrected, positive attitudes are encouraged and supported, that personalized efficient training programs in order to improve the skills of patients regarding diabetes care and management are prepared and put into practice, that personal care habits are created, and their quality of life is improved. 97