Olay yerine antropolojik yaklaşım
Anthropological approach to crime scene
  1. Tez No: 501093
  2. Yazar: NİYAZİ UMUT AKINCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAMİT HANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Olay yeri genellikle insana ait kalıntılar içerir ve bu nedenle insan bilimi olan antropoloji, adli bilimler içerisinde önemli bir yere sahiptir. Olay yeri incelemesinde ilk adım olayın aydınlatılmasında yararlanılacak yöntemin doğru belirlenmesidir. Özellikle üzerinden belli bir zaman geçmiş olayların incelenmesinde ya da geçmişe dönük suç araştırmalarında elde edilecek insana ait bulguların tespiti ve değerlendirilmesi aşamasında antropolojik incelemeler büyük önem arz eder. Ayrıca, toplu ölümlerin gerçekleştiği doğal felaket ve kriminal vakalarda antropolojik incelemeler kimliklendirme ve olay orijini belirlemede hayatidir. Günümüzde adli antropolojinin kullandığı yöntemler teknolojinin de yardımıyla her geçen gün gelişmekte ve elde edilen bilginin kesinliği artmaktadır. Tüm bunların yanı sıra olay sonrası yapılacak olan incelemelerde bulguların düzgün toplanabilmesi adına uygulanacak prosedürlerin antropolojik araştırma tekniklerini içermesi ve delillerin bu çerçevede değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışma ile adli bir olay sonucu (doğal felaket, toplu ölümler, kazalar ve münferit vakalar) ortaya çıkan insana ait kalıntıların incelenmesinde kullanılacak uygun prosedürlerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Crime scene usually includes human remains that is why anthropology as a human science has an important place in forensic sciences. The first step of crime scene investigation is determination of right investigation method. Anthropological examinations play significant and critical role in resolution of human remain containing past events or retrospective crime investigations. Furthermore, anthropological investigations and methods are useful and vital for identification of disaster victims and other kind of death on a massive scale. Also anthropological methods are one of the primary methods of crime origin detection. Nowadays, anthropological methods and the accuracy of the information are in progress by the technological innovations. In addition to all that has been mentioned already, findings in the crime scene should be collect and evaluate by following correct procedures and research techniques. The aim of this study is to determine appropriate procedures of anthropological methods for different type of forensic case (natural disaster, massive deaths, accidents, etc.) that will be use in analysis of human remains.