Heteropoli asit ve komplekslerin spektroskopik incelenmesi ve analitik uygulamalarının araştırılması
- Tez No: 50111
- Danışmanlar: PROF.DR. BAHATTİN GÜMGÜM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ill ÖZET Heteropoli asit ve komplekslerinin spektroskopik özellikleri TGA, İR, XRD, UV, SEM fotoğraflama teknikleri ile incelendi. İncelenen heteropoli asitler, düşük düzeyde özgül yüzey alanı göstermektedir. Bunların katalitik aktiflikleri gözeneklilikten değil, çok düşük birincil parçacıkların dış yüzeylerinden kaynaklanmaktadır. Heteropoli asit ve komplekslerinin TGÂ incelemeleri sonucunda genellikle polianyonun 400 °C'ye kadar korunduğu tespit edilmiştir. Heteropoli asitler ile 03P, 03N, Et3N ve Büt3N arasındaki reaksiyonlarda ele geçen ürünlerin İR, TGA, element analizleri, UV spektrumları alınıp incelendiğinde, heteropoli asitlerle 03P, 0vN, Et?N ve Büt?N arasında normal nötralleşme reaksiyonlarından beklenen ürünler dışında da ürünlerin oluştuğu saptandı. Heteropoli asitlerin 0?P, 0.*N, EuN ve metilen mavisi gibi azotlu bileşikler ile değişik renklerde çökelekler oluşturdukları ve bunların I0“'-10”5 M konsantrasyonlarında tayin edilebilecekleri tespit edildi. Heteropoli asitlerin kataliz uygulamaları kısmen çalışıldı. Heteropoli asit varlığında izobüten oluşumu ve 2-hidroksipropil t-bütil eterin oluşum reaksiyonları incelendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The spectrophotometric characteristics of the heteropoly acids and their complexes have been examined by TGA, IR, XRD, UV, SEM pictures. The HPAs examined show low specific surface area. Their catalytic activities do not result from porosity, but from the outer surfaces of very low primer particles. The TGA examinations of HPAs and their complexes show that the polianion was protected up to 400 °G. The reactions between HPAs and 0.iP, 03 N, ET3N and But?N were examined. The examinations by IR, TGA, elemental analysis, UV spectrums indicate that the reaction between HPAs and the above substances are not simple neutralization reaction. The analytical applications of HPAs to nicotine, nicotinic acid, 0?P, 0?N, ET3N and metylen blue were tested, and it was determined that HPAs precipitate these substances at 10~'-10~5 M levels. The catalysis application of HPAs was studied. In the presence of HPAs, the production reactions of isobuten and 2-hidroksi propyl t-butyl ether were investigated.