Farklı LED (ışık yayan diyot) kaynaklarının bazı mikroorganizmaların toplam protein ve fosfoprotein profilleri üzerine etkisinin protein elektroforez yöntemi ile belirlenmesi
Determination of effects of different LED (light emitting diode) sources on total protein and phosphoprotein profiles of some microorganisms by protein electrophoresis method
- Tez No: 501118
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTAÇ KOCABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Işık yayan diyotlar kullanılarak yapılan bu çalışmada amaç ışığın mikroorganizmaların büyüme tipi ve süreci üzerine etkisinin protein elektroforez yöntemi ile araştırılmasıdır. Bu doğrultuda mikroorganizmalar uygun kültür ortamlarına aşılanmış ve ışıksız veya ışıklı olarak farklı süre inkübe edilmiştir. İnokülasyon üç biyolojik tekrar olarak gerçekleştirilmiştir. Katı besiyeri üzerindeki koloni boyutları ve morfolojileri her gün fotoğraflanmıştır. Çalışmanın sonunda ışık olmadan yetiştirilen mikroorganizmaların ışık altında yetiştirilen mikroorganizmalara kıyasla kısa inkübasyon sürelerinde daha büyük koloni boyutlarına ulaştığı gözlenmiştir. Mikroorganizmalar, beş günün sonunda yalnızca ışık olmadan yetiştirilen besiyeri ortamında tüm yüzeyi kaplamıştır. Her iki koşulun toplam protein ve fosfoprotein sonuçları farklılık göstermiştir. Işık olmadan yetiştirilen mikroorganizmaların protein profillerinin, ışık altında yetiştirilen mikroorganizmaların protein profillerinden yoğunluk olarak daha fazla olduğu görülmüştür. Bu nedenle, ışığın mikroorganizmaların protein profillerini etkilediği ve büyümeyi yavaşlattığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, which used the LED sources is to investigate the effect of light on growth type and duration of microorganisms by using protein electrophoresis method. For this purpose, microorganisms were inoculated to appropriate culture media and exposed to LED sources for different periods. Inoculation was performed in three biological replicates. Colony sizes and morphologies on the agar medium were photographed every day. At the end of the study, it was observed that microorganisms grown without light reached larger colony sizes during short incubation periods compared to microorganisms grown under light. After five days, only the microorganisms grown without light covered the entire surface of the agar medium. Meanwhile, protein concentrations and SDS-PAGE profiles of both conditions were found to be similar. For this reason, it has come to the conclusion that the light have slowed down the microorganisms growth without affecting the protein profiles.