Tarımsal aydınlatmada led ışık kaynaklarının kullanım olanakları
The possibilties of the usage of led light sources in agricultural lightning
- Tez No: 295117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL EKİNCİ, PROF. DR. MUSTAFA VATANDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, tarımsal aydınlatmada ışık yayan diyot (LED) ışık kaynaklarının kullanım olanaklarının belirlenmesi amaçlı denemeler yürütülmüştür. İlk denemede, kırmızı, sıcak beyaz, mavi, turuncu, yeşil ve beyaz renkli 1W ve 3W güç LED'lerinin Fotosentetik Aktif Radyasyon (FAR) (µmol m-2 s-1) değerleri CIE-2007 standardında belirtilen durum A ve durum B için belirlenmiştir. Deneme, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, experiments were conducted to determine the possibilities of the usage of Light Emitting Diodes (LEDs) light sources in agricultural lightning. In the first experiment, the values of Photosynthetically Active Radiation (µmol m-2 s-1) (PAR) of 1W and 3W LEDs, which are in red, day light, blue, orange, green and white colour were measured for condition A and condition B based on CIE-2007 standard. Randomized block design with 3 replications was applied.