Okul öncesi eğitimi alan 5 yaş çocuklarının sayı becerilerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the numeracy skills of five-year old children in terms of certain variables
  1. Tez No: 501129
  2. Yazar: SİBEL KARABEKMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUKİYE GÜNSELİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi eğitime devam eden 5 yaş grubundaki çocukların sayı becerilerinin bazı değişkenlere göre incelenmesidir. Çalışmada“Çocuk Bilgi Formu”nda yer alan cinsiyet, yaş, okul öncesi eğitime devam etme süresi, anne-baba eğitim durumu, anne-baba yaş durumu, anne çalışma durumu, sosyo-ekonomik düzey, doğum sırası, kardeş sayısı, okul çağında olan kendisinden büyük kardeş durumu değişkenlerinin sayı becerileri değişkenine etkisi araştırılmıştır. Çalışma temel olarak iki aşamadan oluşmaktadır. Çalışmanın ilk aşaması Prof. Dr. J.E.H. van Luit ve Dr. Bernadette A. M. Van de Rijt tarafından geliştirilen“Gözden Geçirilmiş Erken Matematiksel Beceri Testi (ENT-R)”nin iki paralel formundan biri olan Form A için uyarlama çalışması olarak gerçekleştirilmiştir. Bu aşamada“Gözden Geçirilmiş Erken Matematiksel Beceri Testi”nin iki paralel formundan biri olan Form A için dilsel eşdeğerlik, geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2017-2018 eğitim-öğretim yılında İzmir ili Buca ilçesi Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 3 farklı bağımsız anaokuluna giden 5 yaş grubundaki çocuklar oluşturmuştur. Araştırmanın geçerlik güvenirlik çalışması için örneklemini tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 203 çocuk oluşturmuştur. Uygulama yapılan gruplarda“Gözden Geçirilmiş Erken Matematiksel Beceri Testi (ENT-R)”nin iki paralel formundan biri olan Form A ölçeği puanlarının güvenirliği için KR-20 toplam 45 maddede tüm ölçek için .905 ve Spearman korelasyon katsayısı .896 ve Guttman katsayısı .867 olarak bulunmuştur. Hesaplamalar testin iç tutarlılığının yüksek olduğunu göstermiştir.“Gözden Geçirilmiş Erken Matematiksel Beceri Testi”nin iki paralel formundan biri olan Form A geçerlilik çalışmasında uzman görüşleriyle kapsam geçerliğine bakılmış, yapı geçerliği ve testin ayırt edici gücü hesaplanmıştır. İstatistiksel analizler sonucunda Gözden Geçirilmiş Erken Matematiksel Beceri Testi Form A, 5 yaş grubundaki çocuklar için geçerli ve güvenilir olarak kabul edilmiştir. İkinci aşamada ise uyarlama çalışması sonucunda geçerlik ve güvenirliği uygun sınırlar içerisinde çıkan“Gözden Geçirilmiş Erken Matematiksel Beceri Testi (ENT-R)”nin A Form'u ile okul öncesi eğitimi alan 5 yaş grubundaki çocuklardan tesadüfi örneklem yöntemiyle seçilen 50 çocuğun sayı becerilerini bazı değişkenler açısından incelemek için uygulama yapılmıştır. Araştırma sonucunda Gözden Geçirilmiş Erken Matematiksel Beceri Testi A Formu puanlarında cinsiyet, baba öğrenim durumu, babanın yaşı, sosyo-ekonomik durum, okul öncesi eğitime devam etme süresi ve okula giden büyük kardeş durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık bulunmamıştır. 5 yaş 7 ay-9 aylık çocukların sınıflandırma becerisi 5 yaş 4 ay-6 aylık çocuklara, annesi lise ve üstü eğitime sahip çocukların sınıflandırma ve sıralama becerilerinin annesi ortaokul ve altında eğitime sahip olanlara göre, annesi çalışan çocukların sayı sayma becerisinin annesi çalışmayanlara, annesi 35 yaş ve üstü olan çocukların sınıflandırma becerisinin 31-35 yaşında olanlara, ailenin ilk çocuğu olan çocukların tahmin becerisinin diğer çocuklara, tek çocuk olan çocukların sayı sayma becesinin diğer çocuklara göre Gözden Geçirilmiş Erken Matematiksel Beceri Testi A Formu puanlarının anlamlı derecede yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the number abilities of the 5-year-old group children, continuing their pre-school education, according to some variables. In the study; the effect of the variables placed in“Child Information Form”like gender, age, duration of pre-school education, parental education status, parental age status, maternal employment status, socio-economic level, birth order, number of siblings, condition of the elder sibling in school age, on the variable of number abilities is investigated. The study is based on two phases. The first phase of the study is carried out as adaptation work for Form A, one of two parallel forms of“Early Numeracy Test-Revised (ENT-R)”developed by Prof. Dr. J. E. H. van Luit ve Dr. Bernadette A. M. Van de Rijt. In this phase, the study of linguistic equivalence, validity and reliability is conducted for Form A, which is one of the two paralel forms of Early Numeracy Test-Revised. The universe of the study was formed by the children in the 5-year-old group who continued to the 3 different independent kindergartens affiliated to the Ministry of National Education of Buca county in İzmir province in the academic year of 2017-2018. In the implemented groups, KR-20 for a total of 45 items with a total score of .905 and a Spearman correlation coefficient of .896 and a Guttman coefficient of .867 are found for the reliability of the Form A, one of two parallel forms of“Early Numeracy Test-Revised (ENT-R)”scale scores. The calculations show that the internal consistency of the test is high. Scope validity is examined by expert opinion, structure validity and the distinctive power of the test is calculated for (ENT-R) Form A validation studies. At the end of the statistical analyzes, ENT-R Form A is accepted as valid and reliable for the 5 years old group children. The sampling of the validity and reliability study of the research consist of 203 children who are chosen by random sampling method. In the second phase, number abilities of the 50 children which are chosen by random sampling method among the 5 years old group pre-school children are examined in the aspect of some variables with Early Numeracy Test-Revised Form A within the appropriate limits of the validity and reliability in the result of the adaptation study. At the end of the research, no significant difference is observed through the whole test or subdimensions in the children's number skills who are implemented Early Numeracy Test-Revised Form A according to the variables of gender, duration of pre-school education, father education status, father's age, socio-economic level and condition of the elder sibling in school age. Children's number skills show significant differences according to the variables of age, maternal educational status, maternal employment status, mother's age, birth order and number of siblings.