Spermatogenezde rol oynayan hücresel moleküler mekanizmaların araştırılması
Investigation of the cellular molecular mechanisms playing roles in spermatogenesis
- Tez No: 501137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA SENA AYDOS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Üroloji, Genetics, Medical Biology, Urology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Spermatogenez, olgun testiste spermatogonyal kök hücrelerinin mitoza girip farklılaşmış bir spermatogonya türünü tetiklemesiyle başlatılır. Böylece, spermatogenez spermatogonyal kök hücreler (SKH)'in farklılaşması ve spermatogonyaların kesintisiz bir kaynağı olarak devamlılığı sağlama yeteneği ile devam ettirilir. Erkek infertilitesinin etyolojisinin aydınlatılmasında SKH'lerin tanımlanması ve bu belirteçlerin spermatogenez defektlerindeki etkilerinin belirlenmesi çok önemlidir. Bu çalışmada spermatogenez sürecinde germ hücre proliferasyonu, diferensiyasyonu ve hücre canlılığında rol oynayan spermatogonyal kök hücreleri tanımlayacak yeni biyobelirteçler ve bu belirteçlerin spermatogenez defektleri ile olan ilişkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Spermatogenez sürecinde etkin olan ve hücresel mekanizmalarda önemli rolleri olan biyobelirteçler ve bu biyobelirteçlerin spermatogenez defektleri ile olan ilişkileri RT-PCR array analizleri ile gerçekleştirildi. Anlamlı gen ifadeleri western blot, immunohistokimya ve immunositokimyasal analizlerle doğrulandı.
Özet (Çeviri)
Spermatogenesis is initiated when spermatogonial stem cells in adult testis enter the mitosis and induce differentiated spermatogonia. Thus, spermatogenesis is continued with the differentiation of the ability of spermatogonial stem cells (SKH) and with the ability to maintain continuity as an uninterrupted source of spermatogonia. Identification of SKHs and determination of their effects on defects of spermatogenesis are very important for elucidation of the etiology of male infertility. In this study, our aim is to investigate the new biomarkers that define spermatogonial stem cells which play a role in germ cell proliferation, differentiation, cell viability and to research the relationship between these biomarkers with spermatogenesis defects. The biomarkers, effective in the spermatogenesis process and have important roles in cellular mechanisms, and its relationshipn with spermatogenesis defects were analyzed by RT-PCR array analysis. Statistically significant gene expression was confirmed by western blot, immunohistochemistry and immunocytochemical assays.