Sivil itaatsizlik ve sosyal medya
Civil disobendience and social medi̇a
  1. Tez No: 501181
  2. Yazar: SEVGİ DEMİREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH TEYFUR ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yasanın veya keyfi ve baskıcı bir yönetimin“yanlış”yerlerini gösteren ve değişmesini isteyen vicdani, meşru, şiddete dayalı olmayan ama aynı zamanda yasaya aykırı bir edim olan sivil itaatsizlik, başvurulan direnme yöntemlerinden birini oluşturmaktadır. Kamuya açık olması ve şiddetten mümkün olduğunca uzak durması sivil itaatsizliği diğer direnme şekillerinden ayırır. Geçmişi eskilere dayanan bu direnme biçimi coğrafyaya, halk hareketlerine ya da siyasi gruplara göre farklı yöntemlerle kendini gösterir. Kullanılan araçların kendisi de bu direnme biçiminin farklılaşmasında etken rol oynar. Bu araçlardan biri son zamanda sosyal medya olarak ortaya çıkmıştır. Kısaca sosyal medya olarak tabir edilen, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşılmasını sağlayan medya sistemidir. Sahip olduğu yaygınlık ve hız gibi özellikleri sayesinde var olan“haksızlığın”bilinmesi ve bu durumun düzeltilmesi üzerinde etki etmektedir. Bu çalışmanın amacı sivil itaatsizlik olgusu ile bir araç olarak kullanılan sosyal medya arasındaki ilişkiyi incelemek, tartışmak ve konuyla ilgili örnekler sunmaktır. Bu kapsamda öncelikle baskıya karşı direnme hakkı ele alındı ve sivil itaatsizlik ile sosyal medya kavramları irdelendi. Çalışmanın ilerleyen kısımlarında ise bu ikisi arasındaki ilişki ve örnekler açıklanmaya çalışıldı. Çalışmanın sonuç kısmında ise anlatılanlardan özet bir değerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
Civil disobedience, which shows“wrong”points of law or arbitrary and oppressive polity; desires change; is a conscientious, legitimate and non-violent and at the same time illegitimate act, constitutes one of the used methods of resistance. The fact that it is open to the general public and as far away from violence as possible, distinguishes civil disobedience from other forms of resistance. This form of resistance whose past bases on the old has manifested itself in different ways in geography, civil commotion or political group. In addition, the used tools play effective role themselves in this form of resistance. One of these tools emerged as a social media. This shortly expressed concept, social media is a media system that provides to reach bilateral and simultaneous information sharing from one-way information sharing. Being recognised“inequity”which exists under favour of provided features, and improving this situation can be actualized by connecting or providing to connect to more people faster and easier via social media. The purpose of this study is to examine the relationship between the civil disobedience and social media which is used as a tool and to present relevant examples. In this content, firstly, the right of resistance against the pressure was discussed, and civil disobedience and social media concepts were examined. In the later part of the study, the relationship between these two concepts and examples were tried to be explained. In the conclusion part of the study, the brief evaluation of explained parts was carried out