Avrupa Birliği'ne entegrasyon sürecinde Baltık ülkelerinde azınlık haklarının gelişimi
The evolution of minority rights in baltic states in the process of European Union integration
  1. Tez No: 501182
  2. Yazar: OĞUZ BİNGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR TAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Baltık Ülkeleri(Letonya, Estonya ve Litvanya), bağımsızlıklarını kazanmasıyla birlikte yaklaşık 30 yıldır ilgilerini Batı bloğuna doğru yöneltmiş ve öncelikli hedefleri bu cepheye yaklaşmak olmuştur. Her üç ülkenin de üye olmak istediği önemli bir kurum, AB olmuştur. Bu çalışma ile o dönem AB üyelik kriterleri arasında ilk kez yer alan azınlıklara saygı ilkesi bağlamında, üç Baltık ülkesinin, AB'ne entegrasyon sürecinde azınlık haklarına ilişkin gerçekleştirmiş olduğu gelişmeler ortaya konulacaktır. Azınlık grupların varlığına uzun bir zamandır aşina olan bu ülkeler, özellikle SSCB idaresi altında demografik yapının kendi aleyhlerine değişmesinin bir sonucu olarak, bağımsızlıklarının ilk yıllarında azınlıklara ve azınlık haklarına karşı mesafeli durmuşlardır. Ancak AB üyelik sürecinin başlamasıyla birlikte özellikle de Letonya ve Estonya'daki azınlıklar, AB'nin önem verdiği konuların başında gelmiştir. AB bu süreçte, azınlık haklarına ilişkin gelişmelerin hem takibinde rol oynamış hem de azınlıklara haklar kazandırılması konusunda değişiklikler yapılmasının, bu ülkelerce AB üyeliği için gerekli olduğunu sıkça vurgulamıştır. Bu doğrultuda ülkelerin azınlık haklarına ilişkin ortaya koydukları gelişmeler konusunda, AB büyük ölçüde motivasyon kaynağı olmuştur. Çalışmanın sağlıklı anlaşılabilmesi için Baltık ülkelerinin demografik yapılarındaki değişim ortaya konularak tarihsel süreçleri incelemeye tabi tutulmuştur. Ayrıca azınlık kavramı ve azınlık haklarıyla ne ifade edildiği, AB'nin azınlık haklarına ilişkin oluşturduğu politikalarda referans olarak hangi çalışmaları ve belgeleri ele aldığının da üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Approximately 30 years ago, after gaining independence, Baltic States got closer to Western Institutions and aimed to be member to these institutions, and one of the most important one, EU. With this study, in contect of respect to minority rights which was newly a criteria in EU, the developments held by these three Baltic States will be analized. These states which are accustommed to the minority groups for a while, stayed unwilling about this matter in the earlier period of independence because under the USSR management, demographic structure had been developing against them. But with the beginning of EU Accession process, EU became interested in minorty groups especially in Latvia and Estonia. EU in this process, took part to develop minority rights in these states and emphasize that its important to become a member of EU. European Union has become a big motivation resource in those matters. To understand this study corrrectly, the demographic structure of these states were analised in historical aspect. Moreover, its emphasized that the definition of minority rights and EU policies on those matters and which studies and documents are acknowledged as a reference.