Görünür ışık haberleşmesi ile araçtan araca veri haberleşmesı
Vehicle to vehicle data communication by visible light communication
  1. Tez No: 501185
  2. Yazar: HASANAIN RIYADH HASAN AL-RUBAYE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUBİLAY TAŞDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesine paralel olarak artan yüksek hızlı ve hacimli bilgi transferi ihtiyacı, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin kablosuz haberleşme ve veri iletişimi teknolojileri üzerine yoğunlaşmasına neden olmuştur. Görünür Işık Haberleşme teknolojisi sinyal gönderici olarak; görünür ışık kaynağını, iletim ortamı olarak havayı ve sinyal alma bileşeni olarak uygun fotodiyotu kullanan bir teknolojidir. Bu teknolojide en önemli ışık kaynaklarından biri olarak kullanılan Işık Yayan Diyotların gelişimi de görünür ışık haberleşme tekniklerinde dikkat çekici bir önem kazanmaktadır. Yakın gelecekte bu teknoloji, araç ışıkları, şehir ışıkları, ekranlar ve ev aletleri gibi LED içeren cihazların kendi ağlarınının oluşumunu sağlayacağı düşünülmektedir. Uzun ömürlü, civa içermeyen, renk karıştırıcı, hızlı anahtarlama, vb. özellikleri, LED'lerin avantajlarını ve kullanım alanlarını arttırmaktadır. LED aydınlatma bir iletişim kaynağı olarak kullanılabilirken, hızlı anahtarlama özelliğinden yararlanarak LED'ler konvansiyonel aydınlatmalara kıyasla, veri sinyali ile LED ışığını modüle ederek, LED aydınlatma bir iletişim kaynağı olarak kullanılabilir. Bu tez çalışmasında, görünür ışık haberleşme sistemleri kullanılarak araçlar arası veri aktarımını hedefleyen yeni bir tasarım uygulaması sunulmaktadır. Çalışma kapsamında gerçekleştirilen tasarımda verici olarak 16 adet klasik beyaz LED, BPW34 foto alıcı ile birlikte HC-SR04 ultrasonik mesafe sensörü ve Ublox Neo 6m GPS modülü eklenmiş, araçlar arası mesafe ve GPS bilgilerinin aktarımı, görünür ışık haberleşmesi ile yapılmıştır. Gerçekleştirilen görünür ışık haberleşme sistemleri ile veri aktarımlarında merkezi kontrol ünitesi olarak atmega işlemciye sahip Arduino R3 kullanılmıştır. Araçlar arası 80cm'lik mesafede 72 bit/s veri iletim hızına erişilebilmiştir. Sonuç olarak; iletim mesafesi düşerken veri iletim hızı artmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing high-speed and large-scale information transfer need in parallel with the rapid progress of technology has led research and development activities to be focused on wireless communication and data communication technologies at the present time. Visible Light Communication technology is a technology which uses the visible light source as signal transmitter, air as the transmission medium and the appropriate photodiode as the signal receiving component. The development of Light Emitting Diodes which are used as one of the most significant light sources in this technology has also gaining strikingly importance in visible light communication techniques. This technology is thought to be providing the formation of its own networks of LED-containing devices such as vehicle lights, city lights, screens and household appliances in the near future. Features such as being long-lasting, not containing mercury, color mixing, fast switching, etc. increase the advantages of LEDs and their usage areas. While the LED lighting can be used as a communication source, the LEDs compared to conventional lighting by modulating the LED light with the data signal, LED lighting can be used as a communication source by utilizing the fast switching feature. In this thesis study, a new design application which aims to transfer data between vehicles through using visible light communication systems is presented. 16 classic white LEDs, BPW34 photo receiver along with HC-SR04 ultrasonic distance sensor and Ublox Neo 6m GPS module were added as transmitters in the design which was made within the scope of the study and the transmission of distance and GPS information between the vehicles was conducted through visible light communication. Arduino R3, which has atmega processor was used as the central control unit in the data transmissions which was made with the realized visible light communication systems. Data transmission speeds of 72 bits / s have been achieved at 80cm distance between vehicles. As a consequence; the data transmission speed increased while the transmission distance decreased.