Karadut (Morus nigra L.) tohumlarının çimlenmesi üzerine araştırmalar
The effect of some treatments on germination of black mulberry (Morus nigra L.) seeds
- Tez No: 501184
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma, karadut tohumlarının çimlenmesi üzerine katlama sürelerinin ve farklı dozlarda GA3 uygulamalarının etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Bitkisel materyal olarak Mahmatlar/Eğirdir/Isparta bölgesinde yetiştirilen karadutlara ait tohumlar kullanılmıştır. Tohumlar GA3 uygulamaları yapılmadan önce belirli sürelerde (30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100, 110 ve 120 gün) katlamaya alınmış ve ardından 24 saat süresince belirtilen dozlarda (50, 100, 150, 200 ve 250 ppm) GA3 uygulanmıştır. 60 gün katlama süresi ve 50 ppm GA3 uygulaması çimlenmeye olumlu etki yaparken 200 ppm ve 250 ppm GA3 uygulamaları çimlenmeyi engellemiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effects of GA3 applications at different doses and the stratification times on seeds germination of black mulberry. Seeds of black mulberry grown in Mahmatlar/Eğirdir/Isparta region were used as plant material. The seeds were stratificated for a certain period (30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100, 110 and 120 days) of time prior to GA3 treatments and GA3 was then applied at the indicated doses (50, 100, 150, 200 and 250 ppm) for 24 hours. 60 days stratification time and 50 ppm GA3 application had a positive effect on germination whereas 200 and 250 ppm GA3 treatments were prevented germination.