Bir turizm tesisinde toprak kaynaklı ısı pompası sisteminin termodinamik analizi
Thermodynamic analysis of a ground source heat pump system in a tourism facility
  1. Tez No: 501186
  2. Yazar: FEVZİ HORZUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT SELBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında toprak kaynaklı ısı pompası sistemi incelenmiştir. Yapılan çalışma Antalya' da bulunan bir otelin lojmanına kurulan toprak kaynaklı ısı pompası sistemine ait değerlerin termodinamiksel bakış açısı ile yorumlanmıştır. Bu çalışmada toprak kaynaklı ısı pompası (TKIP) kurulmadan önce ve kurulduktan sonraki ısıtma, soğutma ve sıcak su üretimi için harcanan yakıt ve elektrik değerleri incelenmiştir. Toprak kaynaklı ısı pompası kurulduktan sonra harcanan elektrik tüketimi ve ilk yatırım maliyeti hesaplandığında sistemin geri ödeme süresinin 7.3 yıl olduğu bulunmuştur. Ayrıca ısı pompası sistemin her bir elemanına ait giriş ve çıkış değerleri ölçülmüş ve bu değerlere bağlı olarak sistemdeki her bir elemanın enerji ve ekserji değerleri hesaplanmıştır. Termodinamiksel analizler sonucunda toprak kaynaklı ısı pompasının COP ve ikinci yasa verimi sırası ile 3.683 ve 0.6649 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study soil-based heat pump system has been investigated. The study has been interpreted with respect to the thermodynamically viewpoints of the values of the ground source heat pump (GSHP) system installed in the lodging of a hotel in Antalya. In this study, the fuel and electricity values for the heating, cooling and hot water production before and after the installation of the ground source heat pump were examined. The system's payback period was found to be 7.3 years when the electricity consumption and the initial investment cost were calculated after installing the earth source heat pump. In addition, the input and output values of each element of the heat pump system are measured and the energy and exergy values of each element in the system are calculated according to these values. As a result of the thermodynamic analyzes, the soil-based heat pump was found to have COP and the second law yield of 3.683 and 0.6649.