Güneybatı Anadolu'nun ısıl yapısı ve Ege Hellenik yayı ile ilişkisi
Thermal structure of the Southwest Anatolia and correlation with the Aegean Hellenic arc
- Tez No: 501189
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NURİ DOLMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışması için 24.5o – 30.5o Doğu boylamları ile 34.5o -38.5o Kuzey enlemleri arasında kalan bölge çalışma alanı olarak seçilmiştir. Çalışmanın amacı Güneybatı Anadolu'nun ısıl yapısının araştırılarak Ege Hellenik Yayı ile ilişkisini ortaya koymaktır. Ayrıca çalışmada Curie nokta derinlik (CND) değerleri, magnetik verilere güç spektrumunun uygulanmasıyla belirlenmiştir ve bu değerlerden yararlanılarak tüm bölge için ısı akısı değerleri hesaplanmıştır. Bunun yanısıra çalışma alanına ait potansiyel alan verilerine spektral analiz işlemleri (kutba indirgeme, yapma gravite dönüşümü, yukarı analitik uzanım) uygulanmıştır. Potansiyel alan verilerinin yukarı analitik uzanım değerleri farklı yükseklikler (1, 5, 10, 15 ve 20 km) için hesaplanmış ve anomali haritaları oluşturulmuştur. Yukarı analitik uzanım yönteminin uygulanması sonucunda, harita üzerindeki sığ anomalilerin yarattığı küçük kapanımların giderek yok olduğu görülmüştür. Arazi çalışmalarında 140 noktada bölgenin radyoaktivite seviyeleri ile kayaçların magnetik duyarlılıkları ölçülmüştür. Oluşturulan CND haritası, ısı akısı haritası, radyojenik ısı üretim haritası, magnetik duyarlılık haritası ve bölgede meydana gelen sismik aktiviteler birbiri ile ilişkilendirilmiştir. Bölgedeki ısı akısı değerlerinin 28 and 68 mWm-2 arasında değiştiği gözlemlenmiştir. U, Th ve K konsantrasyonları ise volkanik alanda maksimum değerlere (sırasıyla, 120.2 Bq/kg, 101.6 Bq/kg, 690.7 Bq/kg) ulaşmıştır. Bölge için tüm veriler birbiriyle korele edilerek Ege volkanik yayının ve Hellenik dalma batma zonunun etkilerinin Bodrum yarımadası başta olmak üzere tüm Ege bölgesinde görüldüğü gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, çalışma alanının batısında yüksek radyojenik ısı üretimi değerlerinin Ege volkanik yayının karadaki uzantısından etkilendiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the area located between the longitudes of 24.5o-30.5o E and the latitudes of 34.5o-38.5o N was chosen as a study field. The aim of the study is to investigate thermal structure of the Southwest Anatolia and its correlation with the Aegean Hellenic Arc. Curie point depth values were also defined by appling power spectrum technique to the magnetic data and calculated heat flow values for all region using these data in the study. In addition, spectral analysis methods (reduced to pole, pseudo gravity transformation and upward analytical contuniation) were utilized to the potential field data of the study area. Upward analytical continuations of potential field data were calculated for different heights (1, 5, 10, 15 and 20 kms) and constituted anomaly maps. As a result of applying upward continuation, it was seen that generally small closures caused by shallow sources on the anomaly maps disappeared progressively. Radioactivity levels and magnetic susceptibilities of the study area were measured at a total number of 140 sites in the field works. The created Curie point depth map, heat flow map, radiogenic heat production map, magnetic susceptibility map and seismic activity occured in the region correlated with each other. It is observed that heat flow values varied between 28 and 68 mWm-2. The concentrations of eU, eTh and K reached up to maximum values (120.2 Bq/kg, 101.6 Bq/kg, 690.7 Bq/kg, respectively) in volcanic area. According to obtained the results, it was though that high radiogenic heat production values in western part of the study field was affected by continuation in land of Aegean Volcanic arc.