Demiryolu taşımacılığı için üretilen yük vagonlarında kullanılan sabo çarığı ve fren müselleslerin dövme, döküm ve kaynaklı imalat yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of forging, casting and welding methods of brake block holder and brake triangle used in freight wagons produced for railway transportation
- Tez No: 501207
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERAT BARIŞ BULDUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Demiryolu taşımacılığı için üretilen yük vagonlarının fren sistemlerinde kullanılan; fren müsellesleri için kullanılan kaynak imalat yöntemi ile dövme imalat yöntemi karşılaştırıldığında statik deformasyon testi sonucunda elde edilen deformasyon miktarları ile kimyasal özellikleri yapılan deneyler ile analiz edildiğinde dövme imalat yönteminin daha dayanıklı ve uzun ömürlü olduğu belirlenmiş, sabo çarığı için kullanılan kaynak imalat yöntemi ile döküm imalat yöntemi karşılaştırıldığında ise yine statik deformasyon testi sonucunda elde edilen deformasyon miktarları ile kimyasal özellikleri yapılan deneyler ile analiz edildiğinde döküm imalat yönteminin daha dayanıklı ve uzun ömürlü olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Used in the braking systems of freight wagons produced for railway transport; When compared with the welding manufacturing method used for brake triangle and the forging manufacturing method, it is determined that the forging manufacturing method is more durable and long lasting when the deformation amounts obtained by the static deformation test and the chemical characteristics are analyzed by the experiments made. When compared to the welding manufacturing method used for brake block holder and the casting manufacturing method it was determined that the casting manufacturing method is more durable and long lasting when the deformation amounts obtained by the static deformation test and the chemical properties are analyzed by the experiments made.