Jean Améry'nin romanlarında intihar olgusu
The suicide in the novels of Jean Améry
- Tez No: 501229
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT GÖĞEBAKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmada II. Dünya Savaşı sırasında kurulmuş toplama kampı mağduru ve“arta kalan”olarak tanımlanan Avusturyalı yazar/filozof Jean Améry'nin üç romanında yer alan intihar olgusu, intihar hakkında öne sürülen kuram ve tipolojiler çerçevesinde incelenmiştir. Giriş bölümünde Améry'nin yaşamı, yazın anlayışı, yazın dünyasındaki yansımaları ve yazarın intihar hakkında bilgi ve düşünceleriaktarılmış ve bu çalışmada kullanılması uygun görülen yöntemler ortaya konulmuştur. İki bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde oldukça derinlikli ve karmaşık bir yapıya sahip olan intihar olgusu diğer disiplinlerle ilişkilendirilmiştir. Ayrıca bu bölümde intihar hakkında bir kuram yaratan Améry'nin bu olgu üzerindeki düşünceleri detaylı bir şekilde irdelenmiştir. Öne sürülen intihar tartışmalarının Améry'nin yapıtlarındaki çağın zihniyetinin ışığı altındaki izdüşümü, çalışmamızın ikinci bölümünü oluşturmaktadır. Sonuç bölümünde öncelikle Nasyonal Sosyalist ideolojisinin ve ardından bu ideolojinin ürünleri sayılan toplama kamplarının bir mağduru olan Améry'nin karşılaştırılan romanlarındaki intiharın değişiklik gösteren arka planı ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work suicide fact, which takes place in the three novels of Austrian author/philosopher Jean Améry described as a“residuum/vestigial”and as victim of concentration camp established during the World War II was analyzed in the context of developed suicide theories and typologies. In the introduction information about life, literary perception and reflections on the literary world of Améry were given and the convenient method used in this work was expressed. In the first chapter, which consists of three subtopics the suicide fact, which has quite complex structure was related with other disciplines. Besides, the thoughts of Améry, who developed a theory about suicide were examined thoroughly. The reflections of presented suicide arguments on the works of Améry consists of the second chapter of our work.In the conclusion the changing background of suicide was found out in the compared novels of Améry, who is victim of the ideology of National Socialism and concentration camps described as the products of this ideology.