İslam Hukuku açısından domuz ve ürünleri
Pork and its products in terms of Islamic Law
- Tez No: 501236
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KOŞUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
'İslam Hukuku Açısından Domuz ve Ürünleri' adlı bu çalışma, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişte araştırmanın konusu, önemi, amacı ve kaynaklarına ilişkin bilgiler yer almaktadır. Burada domuz ve ürünlerinin mahiyetinden bahsedilmekte, bu çalışmayla neyin hedeflendiği ve hangi kaynaklara başvurulduğu belirtilmektedir. Birinci bölüm; konuyla ilgili kavramlara, dinlerde domuzla ilgili hususlara ve sağlık açısından konu ile alakalı alanlara tahsis edilmiştir. Bu bölümde öncelikle araştırma ile ilgili temel esasların anlaşılmasında kavramlar öz bir şekilde açıklanmış olup, semavi dinler ve diğer inançlarda domuz ve ürünleri ilgili genel yaklaşımlara yer verilmiştir. Ayrıca domuz ve ürünlerinin İslam hukuku alanıyla ilişkili sağlık yönüne de yer verilerek bölüm sonlandırılmıştır. İkinci bölüm; İslam hukukunda domuz ve ürünlerine dair tartışma hükümleri mezhepsel bağlamda ele alınarak incelenmiştir. Ayrıca çağımızda yeni tekniklerle domuzdan üretilmiş ürünleri istihale çerçevesinde ele alarak genel bir çıkarım yapılmıştır. Bir de bu bölümde önemine binaen domuz menşeli jelatin etraflıca ele alınarak incelenmiş ve son olarak öneri ve teklifle çalışma neticelendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study entitled 'Pork and Products from the Perspective of Islamic Law' consists of introduction and two parts. The introduction includes information on the subject, its importance, purpose and resources. Here we talk about the nature of pigs and their products, what is targeted with this work and what sources are referred to. First part; concepts related to the subject, matters related to pigs in religions, and health-related areas. In this section, concepts are firstly explained in the way of understanding basic principles of research, and semantic religions and other beliefs have been mentioned about general approaches to pigs and their products. In addition, the section has been finalized, including the health aspects of pigs and their products related to Islamic law. Second part; in Islamic law, the provisions of debate about pigs and their products have been examined in the sectarian context. In addition, a general deduction has been made by taking products made of pigs with new techniques in the frame of our age. One of the most important parts of this section is the swine gel gelatin which is examined in detail and finally the study with suggestions and proposals has been concluded.