Seyahat acentalarında fiyatlandırma politikaları ve fiyatlandırma kararlarını etkileyen faktörler: İzmir bölgesi acentaları üzerine bir uygulama
Pricing policies in travel agencies and factors affecting pricing decisions a survey on the travel agencies located in Izmir
- Tez No: 51052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN İÇÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu tezin temel amacı, Türkiye'deki seyahat acentalarında fiyatlandırma politikaları ve fiyatlandırma kararlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Turizm sektörü içerisinde fiyat, hem ulusal turizm piyasasında hem de uluslararası turizm piyasasında turizm talebine etki eden en önemli ekonomik faktörlerden birisidir. Bu nedenle turizm işletmelerinin üretmiş olduğu mal ve hizmetlerin fiyatları ile turistik arz ve talep arasındaki karşılıklı ilişkiler, turizm endüstrisinde fiyat ve fiyatlandırma politikalarının önemini ortaya koymaktadır. Seyahat acentaları turistin mal yada hizmet alımında kolaylıklar getiren ve turiste en yakın olan aracılardır. Seyahat işletmelerinde fiyatlandırma, işletmenin sattığı turistik ürünlerin maliyetini hesapladıktan sonra maliyet tutarının üstüne kar payı ekleyerek yaptığı işlem olarak ifade edilmektedir. Bununla birlikte çağdaş anlamda fiyatlandırma bir çok ayrıntılı çalışmayı gerektiren bir süreç ve bazı faktörleri göz önünde bulundurması gereken bir işletme politikasıdır. Seyahat işletmeleri tarafından bir ürün yada hizmetin satış fiyatının saptanması, işletmenin gelecekteki satış ve karlılık düzeyini de belirlemektedir. Fiyatlandırma işlemi yapılırken genellikle mevcut talebin yapısı, tur gruplarının büyüklükleri, müşteri sayısı ve sezon göz önüne alınır. Turistik talebin etken faktörlere ve özellikle fiyata karşı aşın duyarlı olması, uluslararası turizm pazarlarındaki aşırı rekabet, turistik mal ve hizmetlerin korunması gibi faktörler fiyatlandırma politikalarını etkilemektedir. Dolayısıyla öncelikle işletme açısından fiyatlandırma hedeflerinin belirlenmesi gerekmektedir. Hedefler genel olarak işletmelerin hukuki yapısına, işletme boyutlarına, amaçların süresine bağlı olmaktadır. Belirlenen hedefler, kar, satış, rekabet ve maliyete yönelik amaçlıdır. Bu hedefler doğrultusunda uygulanacak fiyat politikasının da esnek, kademeli, turistik ürünün hayat eğrisine uyan, indirimlere ağırlık veren, fiyat açıklığı ve fiyat istikrarı olmasına imkan verecek şekilde olması gereklidir.
Özet (Çeviri)
The basic objective of this thesis is to explain the factors that affect the pricing policies and decision. Price, in tourism sector, is one of the most important economic factors affecting tourism demand both in national and international tourism market. Therefore the price of goods and the service that are produced by the tourism operations and inter relationship between tourism supply and demand determine the importance of price and pricing policies in tourism and travel industry. Travel agencies are the organisations that facilitate purchasing of the goods and the services by the tourist. In travel agencies, pricing is defined as the operation made by adding a profit share to the total cost after calculating the costs of tourism products that are sold by these operations stating of the price of a good or a service by travel agencies determines the level of the sales and the profit of the organisation. The structure of demand, the size of tour groups, the number of customers and the seasonality are taken into account during pricing procedures. Tourism demand is extremely sensitive to price changes, the intensive contatives in international tourism market, keeping touristic goods and services affect the pricing policy. Therefore, setting up of the pricing objectives from the viewpoint of the organisation is necessary. Objectives depend usually on the legal structure and the dimensions of the organisation and the time needed to reach the goals. Setting up the objectives are directed to profit, sale, competition and operational cost. In order to reach these objectives, the pricing policy to be carried out by the operation must be flexible, steped, consistent with the life-cycle of tourism product. It also must have a tendency for discounts, and must enable the clearness and the stability of price.