Bankaların döviz pozisyonu maliyetlerinin analizi (Kambiyo yetkili şubeler açısından)
- Tez No: 41283
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Türk Bankacılık sistemindeki kambiyo yetkili şube uygulamasının ve bankanın döviz pozisyonlarının oluşumunda kambiyo yetkili şubelerin öneminin gösterilmesi amacıyla yapılan çalışmada veri toplama yöntemleri olarak; belgesel kaynak derleme ve görüşme yöntemleri kullanılmıştır. Bankaların döviz pozisyon maliyetlerinin analizi, Döviz Tevdiat Hesaplan ve Döviz Kredileri baz alınarak kaynak maliyetinin hesaplanması ile nakdi döviz kredisi şeklinde döviz kaynağının kullanımının getirişi örnekler üzerinde yapılmıştır. Görülmüştür ki, Döviz Tevdiat Hesaplan ve Döviz Kredilerinin dağılımında ve kullanımında bankacılık hizmetleri ve banka verimliliği Türk Lirası hizmetlerin ve verimliliğinden daha fazla olmaktadır. Bu da göstermektedir ki, bankalar esas itibariyle döviz yönetiminde, gelişen teknolojileri kullanarak yüksek rantlar elde edebilmektedirler. Yeni teknoloji, yeni tekniklerin kullanımı ise ihtisas, bilgi ve eğitimle olmaktadır. Bazı bankaların yetişmiş insan gücü ve yurt dışı muhabirlik ilişkileri genel müdürlük seviyesinde yürütüldüğü için, kambiyo yetkili şubeler sınırlı tutulmakta ve döviz hesaplannın oluşumu ve kullanımı genel müdürlüklerden yürütülmektedir. Yapılan çalışmada arzu edilen bankacılık sistemi için uluslararası bankacılık hizmetlerinin planlama, risk yönetimi, organizasyonel yönetim ile insan gücü kaynaklannın yönetiminde rasyonelliğin zorunlu olduğunu görmekteyiz. Fon akımlannın süratle gerçekleştirildiği aşın rekabetin varolduğu döviz piyasalannda bankalann pazar payını arttırabilmesi, kambiyo yetkili şubelerin faaliyetlerine bağlıdır. Türk bankacılık sisteminde Kamu ve Özel Sektör bankalannın uygulamalannda döviz pozisyonu tutan ve döviz pozisyonu tutmayan kambiyo yetkili şube uygulaması görülmektedir. Bankalann genel müdürlükleri kendi stratejilerine göre kambiyo yetkili şube faaliyetlerini belirlemektedir. Kambiyo yetkili şubenin genel hukuk kuralları ve genel müdürlük plan ve programları çerçevesinde tam bir serbesti içinde faaliyet göstermesi şube, banka ve ülke ekonomisi için yararlı olacaktır. Bu yararın sağlanabilmesi için de kaliteli ve eğitimli işgücü, yaygın ve çeşitlendirilmiş banka ürünleri, çok sıkı ve güçlü muhabir ilişkileri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMERY To show how the responsible foreign exchange branch play important role in Turkish banking system and also for the formation of the banks foreign exchange positions, documentary materials, gathering and interview methods are used in this thesis. Having cost analysis of the foreign exchange positions at the banks, Foreign Exchange Deposit Accounts and Foreign Currency Credits as the base the benefit of using foreign currency as the credit and the planning of source cost are shown in examples. We see that foreign exchange deposit accounts and foreign exchange credits are much more profitable than the local currency (Turkish lira) operations. It shows that by using new technologies the banks can get high profit at foreign exchange management. Using new technologies and technigues requires specizilation and hiring wel educated staff. In some banks the general management defines the qualified staff and international correspondent relations. Therefore there is restriction on the activities of responsible foreign exchange branches. As a result the general management office has the right to decide on foreign currency exchange positions. In this thesis we want to show how rationality is necessary in the plannig of banking services, in the risk management, in the organizational and human resources management to reach the desired banking system. It depends on the activitres of the responsible foreign exchange branches, to enlarge banks share in the market, which has very quick fond changes and highly strict competition. In Turkish banking system responsible foreign exchange branches that manage of the foreign exchange position as well as that do not. Depending on their strategies managements of the banks define the activities of responsible foreign exchange branch. Actually when the responsible foreign exchange branches act freely depending on general lows and management's plan and program, the result will be much more useful for the branch, to the bank and to the economy. But to get this advantage well educated and qualified staft, widespread differend kinds of bank products and rileable strict correspondent relations are obligatory.Yüksek lisans tezi olarak sunduğum“ Bankaların Döviz Pozisyonu Ma liyetlerinin Analizi (Kambiyo Yetkili Şubeler Açısından) ”adlı çalışmanın, tarafımdan, bilimsel ahlak ve geleneklere aykırı düşecek bir yardıma başvurulmaksızın yazıldığını ve yararlandığım eserlerin bibliyografyada gösterilenlerden oluştuğunu, bunlara atıf yapılarak yararlanılmış olduğunu belirtir ve bunu onurumla doğrularım. 1 lifi 4âM. Yasemin KAŞARCI /A?.