Design of digitally controlled current source
Dijital kontrollü bir akım kaynağı tasarımı
- Tez No: 50124
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERGİNER UNGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
rv ÖZET Faz kontrollü köprü doğrultucu, en yaygın kullanılan yarı-iletken çeviricilerden biridir. Bu çalışmada yan-kontrollü faz kontrollü köprü doğrultuculu akım kaynağı detaylı bir şekilde analiz edildi ve sistemin anlık ve ortalama akün denklemleri verildi Kontrol algoritması için sistem modeli elde edilerek oransal-integral (PI) kontrol için sistemin kapalı çevrim kararlılığı incelenmiştir. Tez çalışmasında ayrıca sistemin açık çevrim basamak tepkisi, ATOSEC ve PSPICE programlan ile zaman düzleminde simule edildi. Bu simulasyonlarla ilgili grafikler ekler bölümünde gösterilmiştir. Devrenin kontrolü ve ateşleme sinyallerinin üretilmesi için 8031 mikro işlemcisi kullanılmıştır. Gerilim kaynağının sıfir geçişlerini belirlemek için bir kesme (interrupt) kullanarak iyi bir hat frekansı senkronizasyonu sağlanmıştır. Çalışmada ayrıca kontrol devresi ve yazılımı da açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Phase-controlled bridge rectifier is one of the most widely used type of solid-state converters. In this thesis a half-controlled phase-controlled bridge rectifier current source is analyzed in detail. Instantaneous and average current equations of the system is presented. System model for control algorithm is obtained and stability of the system for proportional-integral (PI) control is examined. The open-loop behaviour of the circuit is simulated in time-domain by using ATOSEC and PSPICE software and graphical results of these simulations were presented. In this study Intel's 8031 microprocessor was used for the control of the circuit and for generating firing pulses. Precise line frequency synchronisation was done by using an interrupt for detecting zero-crossings of the voltage source. The design of control circuit hardware and software is explained.