The Effect of forging on the properties of Al-Sic composites
Al-Sic kompozitlerin özelliklerine dövmenin etkisi
- Tez No: 50126
- Danışmanlar: PROF.DR. KAZIM ÖNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada, dövme işleminin 9, 13, 17 ve 22 hacim oranlarında SiC parçacıktan ile takviyelendirilmiş Al-5%Si-0.2%Mg (A1Sİ5) bazlı kompozitlerin mekanik özelliklerine ve aşınma direncine etkisi araştırılmıştır. Kompo döküm ingotlanna (yan katı - sıvı aralığında dökülen numuneler) 500 °C de iki kademede dövme işlemi uygulanmıştır. Dövme işlemi uygulanmış kompozitlere mikroyapı analizi, yoğunluk, sertlik, çekme testleri ve çeşitli yüklerde kaymalı aşınma testleri uygulanıp, incelenmiştir. Döküm halinde gözlenen porozite dövme işleminden sonra büyük oranlarda azaltılmış ve yoğunluk artışı sağlanmıştır. Artan SiC oranı ile birlikte sertlikte artış meydana gelmekte, dövme işlemi ile birlikte sertlik değerlerinde düşme meydana gelmiştir. Elastisite modülündeki değişim takviyesiz matris malzemesi (71.2GPa) ile karşılaştırdığında, elastisite modülündeki en yüksek artış 22 vol% SİC partikül takviyeli kompozitte meydana gelmiştir (106 GPa). Dövme işleminden sonra kompozitlerin mekanik özelliklerinde, döküm haline göre iyileşme gözlenmiştir, fakat bu özellikler her bir kompozitte dövme kademelerinden sonra değişim arzetmektedir. Dövme işleminden sonra çekme uzamasında döküm haline göre büyük artma meydana gelmiştir. Kompozitler uygulanan 5.28 N aşınma yüküne kadar matris malzemesine göre iyi bir aşınma direnci göstermekte bu yükten sonra kompozitlerin aşınma direncinde düşme meydana gelmektedir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT In this work, an investigation was carried out to determine the effect of hot forging on the mechanical properties and wear behaviour of Al-5%Si-0.2%Mg (A1Sİ5) matrix composites reinforced with SiC particles of 9, 13, 17, and 22 vol %. For this purpose, the compocast ingots were forged in two steps at 500 °C. The forged composites were subjected to microstructural analysis, density measurements, hardness, tensile and dry sliding wear tests at different loads. The porosity observed in the as-cast samples were found to be mostly eliminated, and density of the composites were increased. It was found that increasing amount of SiC increased hardness, but decreased it after hot forging. The elastic modulus was found to be strongly affected by the reinforcement content, and the highest values of the elastic modulus (106 GPa) was found in the composite with 22 vol.% SiC particles. The tensile elongation, 0.2 proof stress and tensile strength systematically increased after applied forging in comparison to the as-cast samples, but these properties tend to vary with the amount of plastic deformation. After applying the forging, the most significant improvement on mechanical properties was tensile elongation, which was found to be higher than that of as cast composites. The composites exhibited better wear resistance than the unreinforced alloy up to a load of 5.28 N, beyond this load, the composites showed a marked decrease in wear resistance.