Pt/Ir elektrotlar kullanılarak reactıve vıolet 5 ve acıd vıolet 7 tekstil boyarmaddelerinin elektrokimyasal oksidasyon ile giderilmesi
Electrochemical oxidation of reactive violet 5 and acid violet 7 textile dyes using Pt/Ir electrodes
- Tez No: 501283
- Danışmanlar: PROF. BAHADIR KÜRŞAD KÖRBAHTİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tezde Reactive Violet 5 (RV5) ve Acid Violet 7 (AV7) tekstil boyarmaddelerinin sulu çözeltilerden Pt/Ir elektrotlar kullanılarak elektrokimyasal oksidasyon yöntemiyle giderilmesi hedeflenmiştir. Kesikli reaktörde gerçekleştirilen deneylerde, akım yoğunluğu, elektrolit derişimi, başlangıç boyarmadde derişimi ve reaksiyon sıcaklığı işletim parametrelerinin kimyasal oksijen ihtiyacı giderim verimi, boyarmadde renk giderim verimi, enerji tüketimi ve pH değişimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Elektrokimyasal işletim koşulları cevap yüzey yöntemi (RSM) uygulanarak optimize edilmiş ve reaksiyon kinetiği optimum koşullarda belirlenmiştir. Çalışmada RV5 ve AV7 boyarmaddelerinin elektrokimyasal oksidasyon yöntemiyle giderimi başarıyla sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the electrochemical oxidation of Reactive Violet 5 (RV5) and Acid Violet 7 (AV7) textile dyes from aqueous solutions was investigated using Pt/Ir electrodes. In batch experiments, the effects of operating parameters of current density, electrolyte concentration, initial dye concentration and reaction temperature on COD removal efficiency, dye removal efficiency, energy consumption and pH change were analyzed. Electrochemical treatment conditions were optimized using response surface methodology (RSM) and reaction kinetics was obtained at optimized reaction conditions. In this study, the electrochemical oxidation of RV5 and AV7 textile dyes was successfully accomplished.