Güzeloluk Göleti'nde (Mersin) geçirimlilikten kaynaklanan sorunlarının incelenmesi
The analysis of the problems which occur due to the permeability in the Guzeloluk Lake (Mersin)
- Tez No: 501284
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez kapsamında Mersin'in 80 km kuzeybatısında, Güzeloluk Köyü'nden 5 km uzakta, Yarıkpınar Deresi'nin üzerinde inşa edilen Güzeloluk Göleti'nin, jeolojik formasyonlarındaki geçirimlilik özelliklerinin tespitine yönelik jeoteknik çalışmalar yapılmıştır. Bu amaçla Güzeloluk Göleti ve çevresindeki jeolojik birimlerin litolojik özelliklerini belirlemek amacı ile 11 adet ( toplam 240 m) derinlikte temel sondaj kuyusu açılmıştır. Araştırma amacıyla açılan bu kuyulardan alınan karotlar üzerinde yapılan çalışmalarda kaya birimlerinin tanımı, ayrışma derecesi, çatlak sıklığı, RQD (Kaya Kalitesi Göstergesi) hesaplaması yapılmıştır. Ayrıca kuyularda yapılan geçirimlilik deneyleri ile kayaçların geçirimliliği tespit edilmiştir. Yapılan incelemeler neticesinde gölet yeri ve çevresinin tamamen karstik olduğu, geçirimlilik değerlerinin yüksek çıktığı tespit edilmiştir. Karstik Mut Formasyonu ile Köselerli Formasyonunun yanal ve düşey yönde geçişi vardır. Ayrıca Köselerli Formasyonun kırık ve çatlaklı bir yapı göstermesi su aktarımını hızlandırmaktadır. Karstik kireçtaşına geçen su ise bağlantılı boşluklardan vadi boyunca devam etmektedir. Bu veriler ışığında gölet yeri seçimi uygun olmadığı ortaya çıkmıştır. Ancak baraj projesinin yapılmasının zorunlu olduğu durumlarda çeşitli teknik çözümler uygulanarak baraj gövde ve rezervuarında geçirimsizlik sağlanabilmektedir. Bunlardan bazıları; rezervuar boyunca kil blanket uygulanması, beton kaplama uygulaması ve jeosentetik uygulamalardır. Uygulama aşamasında gölet ve çevresinde detaylı çalışma yapılarak jeomembran uygulaması su kaçaklarının engellemeye yönelik en ekonomik ve en hızlı çözüm yöntemi olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, geotechnical studies have been carried out to determine the permeability properties of the Güzeloluk Pond, which was built on the Yarıkpınar Creek, 80 km north of Mersin and 5 km away from Güzeloluk Village. Eleven (11) basic wells (240 m depth in total) drilled, in order to determine the lithological properties of the Güzeloluk Pond and the surrounding geological units. The studies on the cores taken from these exploration wells, which were drilled for research purposes, has used to for ; definition of rock units, deformation grade, fracturing frequency and RQD (Rock Quality the definition) calculations. As a result of the examinations has been carried out, it was determined that the pond location and surroundings are completely karstic and they have high permeability values. Karstik Mut Formation and Köselerli Formation has interchange zone both laterally and vertically. In addition, the main structure Köselerli Formation has fractures and cracks, which accelerates the transfer of water. Once the the water reaches Karstic limestone it flows along the valley by using pore spaces wich has high connectivity/permeability. In the light of the available information it has determined that the choose of pond location is not appropriate. However, when the dam project is compulsory, various technical solutions can be applied to ensure impermeability in the dam body and reservoir. Some of those solutions are; application of clay blanket along the reservoir, application of concrete coating and geosynthetic applications. The most economical and the longest lasting solution method has been chosen by carrying out detailed studies in the pond and its surroundings during the application phase.