The Technical examination and dating of the ancient harbour an clazomenae
Klazomenai antik limanının yapım tekniği açısından incelenmesi ve tarihlenmesi
- Tez No: 50131
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sualtı Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giriş bölümünde liman arkeolojisinin önemi, günümüze kadar yapılan incelemeler ve bu incelemelerin hangi noktalarda ağırlık kazandığı üzerinde durulmuştur. Kentin kısa bir tarihçesinden sonra limanların gelişimi ve yapım teknikleri üzerine genel bilgiler verilmiştir. Doğal özellikleri başlığı adı aranda, topografyası ve coğrafyası, deniz seviyesinde görülen değişikliklerin- nasıl tespit edildiğiyle birlikte, farklı kentlerde saptanmış olan deniz seviyesindeki yükselmeler üzerinde durulmuştur. Bu saptamalar üzerindeki tartışmalar değerlendirilmiştir. Bu bölümde son olarak Klazomenai limanının dolma nedenleri anlatılmıştır. İkinci bölümde ise, araştırma yapılacak bölgenin tespitinin nasıl yapıldığı, sualtı araştırması, tespit edilen noktalardaki temizlik çalışmalarının, harita çalışmalarının ve son olarakta sualtı çizim çalışmaları ile fotoğraflamanın nasıl yapıldığı üzerinde durulmuştur. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde, araştırma bölgelerinde yapılan röleve çalışmalarının ayrıntılı olarak anlatılmasının yam sıra, bu alanların teknik özellikleri üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümde ise teknik açıdan duvar ve kenet sistemleri incelenmiş, Klazomenai limanında kullanılan duvar ve kenet sistemleri ayrıntılı olarak ardaülmıştir. Ayrıca başka merkezlerde görülen benzer duvar ve kenet sistemleri üzerinde de durulmuştur. Bu bölümde yalnızca duvar ve kenet sistemine bakılarak bir tarihlemeye gitmenin de yanlış sonuçlar doğuracağı vurgulanmıştır. Altıncı bölümde ise tüm veriler ışığında bir değerlendirme yapılarak tarihleme yoluna gidilmiştir. Sonuç olarak Klazomenai limanın da yapılan tüm inceleme ve araştırmalar sonucunda bu liman tesislerinin muhtemelen 3 evreden oluştuğu, ilk evrenin M.ö. 5. yy öncesine ait olduğu, daha sonra düzerdi blok taşlardan yapılmış olan liman yapışırım M.ö. 5. yy içlerinde inşa edildiği ve son olarak Roma döneminde bir onarım gördüğü anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the introduction part; the importance of harbour archeology, the excavations made until today and on which points these excavations gained importance have been dealt with. After a short summary of the city's history a general summary about the improvments of harbour and of structural techniques were given. Under the name of natural peculiarities, it's topography and geography, how the changes seen at sea level were fixed and the changes at sea level determined in different cities were dealt with. The discussions on these fixations were evaluated. And in this part, lastly, the reasons why Klazomenai harbour was silted were explained. In the second section, it was tried to explain that how the area, in which excavations would be made, was determined, under water investigations, cleansing activities on the points determined before hand, map studies, under water drawing studies and lastly how the photos had been taken. In the third and fourth sections, besides the drawing studies in the excavation areas were explained in details, the technical peculiarities of these areas were dealt, too. In the fifth section, wall and clamp systems were investigated technically and the wall and clamp systems used in Klazomenai harbour were talked about in detail. And also smilar wall and clamp systems seen in different areas were dealt with. In this section it is suggested that determining date by the investigations of wall and clamp systems only would cause misleading conclusions.