An Investigation of mechanical behavior of teeth by using various dental materials
Çeşitli diş malzemelerinin mekanik davranışlarının incelenmesi
  1. Tez No: 50132
  2. Yazar: MUSTAFA TOPARLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TEVFİK AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Sert diş dokularının yerine uygulanan restoratif metaryeller, biyolojik olarak uyumlu, fiziksel ve mekanik özellikler bakımından da çiğneme kuvvetleri karşısında yeterli dayanıklılığa sahip olmalıdır. Bunun yanında dişlerin doldurulmasında, estetik görünümde büyük önem arzeder. Bu amaçlar için birçok restoratif materyaller geliştirilmiştir. Yapılan çalışmada, ilk olarak amalgamın ve kompozit malzemelerin deneysel olarak fiziksel ve mekanik özellikleri tespit edilmiştir. İkinci olarak amalgamın genleşmesinden dolayı diş üzerinde meydana getirdiği gerilmeler ölçülmüş ve restoratif materyallerin kırılma tokluk değerleri deneysel olarak bulunmuştur. Nümerik çalışmalar ise sonlu elemanlar metodu ile yapılmış olup, bütün programlarda FORTRAN 77 bigisayar dili kullanılmıştır. Bu çalışmada, amalgamın genleşmesi, kompozit malzemelerin büzülmesi ve sıcaklık farkından dolayı meydana gelen iç gerilmeler hesaplanmıştır. Son olarak, hangi dolgu malzemesinin çeşitli yüklemelerde daha az tehlikeli olduğu kırılma mekaniği açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Restorative materials used in place of diseased hard tooth cells must have good biological integrity with tooth and stand to chewing forces in point of mechanical and physical properties. Besides, also esthetic appearance of restorative materials have a great importance. Therefore, for these purposes many restorative materials have been developed. In this study, firstly the physical and mechanical properties of restorative materials (amalgam and composite resins) have been measured experimentally. Secondly, the stresses caused by the expansion of amalgam have been investigated and the fracture toughness values of restorative materials have been obtained experimentally. In numerical study all calculations have been carried out by finite element method and programs have been prepared according to FORTRAN 77. In this chapter residual stresses caused by expansion of amalgam, of composite resins and temperature difference have been calculated. Finally, the restorative materials are investigated from point of fracture mechanics when the tooth subjected to residual stresses and chewing forces. ' '????v