Sıçanlarda N. ischiadicus hasarında tens uygulamasının, rejenerasyona olan etkinliğinin ENMG, MRG, yürüme şablonu analizi ve histopatolojik inceleme ile değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiancy of tens treatment, to the regenerationin N. ischiadicus injurid rats by using ENMG, MRG, walking track analysis and histopathologic examination
- Tez No: 501336
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN DEVECİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Travmatik periferal sinir ve sinir kök yaralanmaları, evcil hayvanlarda oldukça yaygındır. Transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS) fizik tedavide kullanılan elektroterapi yöntemlerinden biri olup sinir sistemi lezyonlarında nöropatik ağrıyı gidermek amaçlı kullanılmaktadır. Ancak periferal sinir rejenerasyonu üzerine etkisi tam olarak bilinmemekte, hatta reinnervasyonu hızlandırıcı etkisi olduğunu savunan yayınların yanında, rejenerasyonu geciktirdiğini bildiren bir de yayın bulunmaktadır. Magnetik rezonans görüntüleme sinir baskısı oluşturan kitlelerin görüntülenmesi dışında periferal sinir sistemi hastalıklarının tanısında yaygın kullanılmamaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalar manyetik rezonans görüntülemede, sinir hasarı oluşan bölgede intensite farklılığı bulunduğunu göstermektedir. TENS uygulamasının periferal sinir rejenerasyonuna etkisi üzerinde henüz bir fikir birliğine varılmamıştır. Bütünlüğün bozulmadığı periferal sinir hasarlarlarında, iyileşmeyi hızlandırmak amaçlı TENS kullanımının etkinliğini ve periferal sinir hasarlarında magnetik rezonans görüntüleme tekniğinin tanı amaçlı kullanıma uygunluğunu değerlendirmek çalışmamızın amacını oluşturmaktadır. Ayrıca, fonksiyonel sinir iyileşmesinin elektrofizyolojik karşılığı, histopatolojik ve magnetik rezonans görüntüsü ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. 72 adet Sprague Dawley ırkı, erkek sıçan rastgele 4 gruba ayrıldı. Grup 1; cerrahi işlem yapılmayan grup, Grup 2; sadece siyatik sinir hasarı oluşturulan grup, Grup 3; siyatik sinir hasarı oluşturulup, hasar bölgesine düşük frekanslı TENS uygulanan grup, Grup 4; siyatik sinir hasarı oluşturulup gastreknemius kasına düşük frekenslı TENS uygulanan grup olarak belirlendi. Cerrahi işlem sonrası 21. ve 45. günlerde , yürüme analizleri, elektrofizyolojik çalışmalar ve manyetik rezonans görüntülemeler alındıktan sonra sakrifikasyonları yapıldı. Alınan sinir biyopsileri histolojik olarak incelendi. Düşük frekanslı TENS uygulamasının, periferal sinir iyileşmesini geciktirici etkisi olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Traumatic injuries of peripheral nerves and nerve roots, is very common in domestic animals. Transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS) is, one of the methods of electrotheraphy, used for physical therapy, to relieve neuropathic pain in the nervous system lesion. However, the effect on the peripheral nerve regeneratio has been unknown. In fact, some literatures arguing that the accelerator effect of reinnervation. In addition there is a one literature declareted the delaying effect of regeneration. Peripheral nervous system diseases can be diagnosed with medical exam and electrophysiological methods. Magnetic resonance imaging is not widely used to diagnoes peripheral nervous system diseases except viewing the bulk that composing nerve pressure. Past few years' works have showed that magnetic resonance imaging indicates the distinction of intensity of the region that composed nerve injury. There is still a disagreement on effect of TENS which is used peripheral nerve regeneration. Purpose of our work is, in peripheral nervous system diseases which fullness is preserved, efficiency of using TENS to hasten to healing and suitability of usage of magnetic resonance imaging for to be used to diagnosed peripheral nervous system diseases. Also electrophysiologic findings of functional nerve recuperation will be considered after comparing with histopathologic and magnetic resonance imaging. 72 Sprague Dawley rats were randomly assigned to four group. Group 1; normal without crush lesion, Group 2; control group with crush lesion, Grup 3; stimulated group on lesion area , Group 4; stimulated group on gastrocnemius muscle. The animals were sacrified post operatively 21. day and 45. day after the electrophysiological, assesment and walking trace analysis, magnetic resonance imaging and nerve samples were obtained for histologic analysis. Low fraquency TENS leads to a delayed regeneration after a crush lesion of the sciatic nerve in the rats according to this study.