Lösemi hastalarında hRgr geninin T-hücre malignite alt gruplarında gen anlatım düzeylerinin incelenmesi
Analyzing hRgr gene expression levels in subtypes of T cell malignancies in leukemic patients
  1. Tez No: 501337
  2. Yazar: BURAK İŞLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇAK VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Dtr-hRgr (diseased truncated human Ral GDS Related) proteini, hRgr' nin anormal transkripti tarafından üretilmekte ve sadece T hücreli neoplazmlarda ifade edilmektedir. Bu anlatım, Ras ve Ral GTPaz'ların aktivasyonu ile hücresel dönüşümü indükleyebilmektedir. Literatürde geçen bu bulgular doğrultusunda T hücreli malignite alt gruplarında hRgr ve dtr-hRgr anlatım düzeyleri arasındaki farkları belirlemeyi amaçladık ve insan hematopoietik malignansilerinde hRgr' nin anormal transkriptinin (dtr-hRgr) anlatım seviyeleri inceledik. Bu tez çalışmasında, T ve B kökenli lösemi hastaları arasında hRgr geni gen anlatım düzeyindeki farklılıklar, mikroarray veri analizleri ile halka açık sunulan verisetlerinde incelendi. Ardından ıslak laboratuvar yöntemiyle doğrulama yapılabilmesi için T hücreli lösemi, B hücreli lösemi ve anaplastic büyük hücreli lenfomaya sahip çocuk hastalarda ve kemik iliği doku örneklerinden trizol metoduyla total RNA izolasyonu yapıldı. Hücre kültürleri kontrol amaçlı kullanıldı. hRgr, anormal hRgr ve insan GAPDH genlerine özgü oligonükleotitler ile kantitatif eş zamanlı PZR yapıldı. Karşılaştırmalı katsayılar 2-ΔΔCt metoduyla hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The dtr-hRgr (diseased truncated human Ral GDS Related) protein, produced by the abnormal transcript of hRgr, expression is only observed in T-cell neoplasm. This expression can induce cellular transformation by activating the Ras and Ral GTPases. With these findings, that mentioned in literature previously, we purposed to determine differences between hRgr and dtr-hrgr expression levels in subtypes of T cell malignancies and analyzed the expression levels of human hRgr's abnormal transcript (dtr-hRgr) in a panel of human hematopoietic malignancies. In this thesis project, public microarray datasets were analyzed and the differential expression levels of hRgr for T and B cell origin leukemia samples were examined. After that, for validation via wet-lab techniques, total RNA was extracted from bone marrow samples of pediatric T cell leukemia, B cell leukemia and anaplastic large cell lymphoma. Cell lines were used as controls. Gene specific oligonucleotides were used for the hRgr, abnormal hRgr and human GAPDH in qRT-PCR. Relative fold changes were calculated using the 2-ΔΔCt method.