2002 sonrasında Türkiye'nin İsrail politikası
Turkey's Israel policy after 2002
  1. Tez No: 501347
  2. Yazar: WANYU CHEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
1948 yılında İsrail Yahudiler tarafından kurulmuştur. Kurulmasından beri Orta Doğu bölgesinde önemli rol oynamıştır. Arap ülkeleri ile 3 kez İsrail-Arap savaş yaşamıştır. İsrail ile Arap arasında meydana gelen çatışmalara yönelik Türkiye'nin tutumu de önemlidir. Türkiye'nin Orta Doğu politikasında ABD ve diğer önemli unsurlar bulunmaktadır. 2002 yılından sonra Türkiye'nin dış politikasında yeni sayfa açılmıştır. Bu dönemde en önemli dışl politikası Sıfır Sorun Politikasıdır. Türkiye'nin Sıfır Sorun Politikası İsrail ile ilişkilerini etkilemiştir. Komşu ülkeleriyle ilişkilerini yakınlaşırken başta ABD olmak üzere batılı ülkeleriyle ilişkilerine mesafe koymuştur. Özellikle Türkiye ile İsrail arasında en büyük kriz- Mavi Marmara Krizi'nde ABD'nin tutumu Türkiye için çok önemlidir. Türk iç siyasetine bakılmak olursa, Türkiye-İsrail ilişkileri de sık sık tartışılan konudur. Türk muhalefet partileri Türkiye hükümetinin izlediği dış politikasına yönelik düşünçeleri ve tutumları Türk kamuoyunu yansımıştır. Türkiye'nin İsrail politikası hem Arap ülkelerine hem de ABD'ye göre ihmal edilmez bir unsurdur.
Özet (Çeviri)
In 1948, Israel was established by Jewish. Since then, Israel becomes one of the most important countries in Middle East area. There are 3 main wars between Israel and Arabian countries. In every conflict, Turkey's opinion is important to the situation of Middle East. Furthermore, in Turkey's Middle East policy, Amerika and other important factors can be found. After 2002, there are some changes in Turkey's foreign policy. In this period, the most important strategy of Turkey's foreign policy is Zero Problem Policy. Zero Problem Policy has influenced the relationship between Turkey and Israel. While Turkey trying to keep closing to its neighbor countries, the distance between Turkey and Amerika, including other western countries, has become farer by executing this policy. Especially, because Mavi Marmara crisis is the most serious conflict happened between Turkey and Israel, Amerika's opinion regarding Mavi Marmara crisis is significant symbol to Turkey's foreign policy. In Turkey's internal affairs, relationship between Turkey and Israel is frequently discussed. In Turkey, opposition parties' opinion regarding Turkey's foreign policy reflects a certain extent to the public opinion. Turkey's Israel policy is not only important to Arabian countries but also a factor that can't be ignored.