Sovyet dönemi Rus edebiyatı (1917-1953)
Russian literature in the Soviet period(1917-1953)
  1. Tez No: 501348
  2. Yazar: ESRA ELMACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA KAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
XX. yüzyıl, pek çok devlet için değişim çağı olarak adlandırılabilir. Bu değişimi yaşayan en önemli devletlerden biri de yüzlerce yıldır çarlık yönetiminde varlığını devam ettiren Rusya'dır. Rusya Çarlığı gerek toplumsal yapısı gerekse edebiyat alanında adını duyurur. Ancak çarlık rejiminin toplumsal, ekonomik, sanatsal ve insani değerler açısından uyguladığı politikalarla birlikte ülkede zorunlu bir değişim hareketi başlar. Bu çalışma, ülkemizde üzerinde yeterince araştırmanın yapılmadığı önemli bir dönem olan Sovyetler Birliği'nin kuruluşundan Stalin'in ölümüne kadar olan zaman dilimindeki Sovyet-Rus Edebiyatı'nın öne çıkan edebi akımları ve sanatçılarını tanıtmayı amaçlamaktadır. Devrimle birlikte başlayan değişimin dönem sanatına yansımaları ve Rusya'nın sosyalist bir topluma dönüşmesinde edebiyatın etkileri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
XX. century, for many countries, may be called as the era of transformation. One of the most important nations who have experienced this transformation is Russia, which continues its existence in the tsarist administration for hundreds of years. The Russian Tsarist Regime is known either in its social structure or in the field of literature. On the other hand, with the policies that the tsarist regime implements in terms of social, economic, artistic and human values, a compulsory transformation movement begins in the country. This study aims to introduce the leading literary movements and artists of Soviet-Russian literature from the time of the establishment of the Soviet Union to the death of Stalin, an important period in which our country has not undergone enough research. The reflections of the transformation, which started with the revolution, to the art of the period and the effects of literature in the transformation of Russia into a socialist society will be investigated with this study.