Kuruluş döneminde Amerika Birleşik Devletleri'nde milliyetçilik ve ırkçılık ilişkisi
The realtion between nationalism and racism in the foundation era of the United States of America
  1. Tez No: 501377
  2. Yazar: İZAN MERİÇ TATLISU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Irkçılık Amerikan toplumu koloniler döneminde üzerinde etkin olmaya başlamakla beraber bugüne kadar etkilerini sürdürmektedir. Buna karşın ABD aynı zamanda insanların eşit doğduklarını ve doğal haklarını savunan bir milliyetçiliğe ve bu milliyetçiliğin oluşturduğu ulus kimliğe sahiptir. Kuruluş döneminde Amerikan milliyetçiliğinin bu söylemlerine karşın ırkçılığın da Amerikan toplumuna etki edebilmiş olması milliyetçiliğinin bu söylemlerden ibaret olmadığını göstermekte ve ABD'de ırkçılık ile milliyetçilik arasındaki ilişkinin analiz edilmesini gerekli kılmaktadır. Irkçılığın ve milliyetçiliğin ABD'nin kuruluşu sırasındaki durumunu kavrayabilmek ırkçılığın ABD'de bugüne kadar tutunmuş olmasını anlamada yardımcı olacaktır. Bu çalışmada ABD'nin kuruluşu döneminde öncelikle milliyetçiliğinin yapısı incelenmiş, ardından aynı dönem içerisinde bu ülkedeki ırkçılığın formasyonu ele alınmıştır. Bu incelemelerin sonucunda kuruluş döneminde ABD'deki ırkçılık ile milliyetçilik arasındaki ilişkinin analizi yapılarak çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Whereas racism has affected the American society since the colonial period its effects continue today. However American nationalism promotes the equality of humans at birth and defends their natural rights which reflects onto the American national identity. The fact that racism was also influential in the American society while American nationalism emphasized such values show that American nationalism had more to it than its claims and makes it necessary to analyze the relation between racism and American nationalism. Understanding the formations of racism and nationalism in the foundation era of the US could provide insight to the persistence of racism in that country. This study examines the formation of the American nationalism and racism in the foundation era of the US. After this examination, the relation between racism and American nationalism in the same period has been analyzed.