Çevreyi kirletenin hukuki sorumluluğu
Civil liability of the polluter
- Tez No: 501378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA SUZAN GÖKALP ALICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada, Türk mevzuatında çevreyi kirletenin hukuki sorumluluğu incelenmiştir. Çevre kirliliği, kirleten ve çevre zararı gibi kavramlar çerçevesinde, özel hukuk kapsamında Türk mevzuatında konunun araştırılması ve ülkemiz uygulamasında aksayan noktalarının vurgulanması amaçlanmıştır. Bu çerçevede, genel olarak Çevre Kanunu, Türk Medeni Kanunu, Türk Borçlar Kanunu ve Deniz Çevresinin Petrol ve Diğer Zararlı Maddelerle Kirlenmesinde Acil Durumlarda Müdahale ve Zararların Tazmini Esaslarına Dair Kanun hükümleri göz önüne alınarak Yargıtay kararlarının değerlendirilmesi yapılmıştır. Çevreyi kirletenin sorumluluğunun cezai, idari ve hukuki yönleriyle incelenmesi bu çalışmanın kapsamını aşacak boyutta olması dolayısıyla bu çalışmada sorumluluğun özel hukuka dayanan kısmı ele alınmıştır. Çevreyi kirletenin hukuki sorumluluğuna ilişkin genel kavramlar, sorumluluğun niteliği ve kapsamı, hukuki sorumluluğun Türk mevzuatında düzenlenmesi ve konuya ilişkin yargı kararları çalışmanın kapsamını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis, the civil liability of the polluter in Turkish legislation and the judicial decisions concerning the this subeject have been examined. It is aimed to investigate the subject in the Turkish legislation within the framework of the concepts such as environmental pollution, pollutant and environmental damage, and to emphasize the points that are disrupted in the application of our country. In this context, decisions of the Court of Cassation were made taking into account the provisions of the Environment Act Turkish Code of Obligation's, Turkish Civil Code, The Act on Principles of Intervention in Urgent Cases of Pollution of the Sea Environment by Oil and Other Noxious Items and Compensation for Damage. The examination of the responsibilities of polluter the environment through criminal, administrative and legal aspects is beyond the scope of this work, so the part of the work which is based on the private law of liability has been dealt with. The general concepts related to the civil liability of polluter the environment, the nature and scope of liability, the regulation of civil liability in Turkish legislation and the judicial decisions about the subject are covered.