Osteoartrite bağlı kronik refrakter diz ağrısında geniküler sinirlere 'konvansiyonel radyofrekans ablasyon uygulaması'nın orta-uzun dönem etkinliği
Mi̇d and long term activity of conventional radiofrequency ablation of genicular nerves for osteoarthritis related chronic refractory knee pain
  1. Tez No: 501391
  2. Yazar: ZAFER YASİN KONYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA AKIN TAKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Osteoartrit kronik dejeneratif bir hastalık olup özellikle yaşlı popülasyonda ağrı, fiziksel yetersizlik ve fonksiyonel kısıtlılık nedenlerinin başında yer almaktadır. Konservatif tedavilerle sıklıkla ağrı kontrolü sağlanabilse de konservatif tedavilere cevap vermeyen, cerrahi olmak istemeyen veya eşlik eden komorbid patolojiler nedeniyle cerrahinin, kontrendike olduğu ya da uygun olmadığı, osteoartrite bağlı kronik diz ağrılarında son yıllarda geniküler sinirlere radyofrekans uygulamaları tedavi seçenekleri arasında yer almaya başlamıştır. Bu çalışmada, osteoartrite bağlı kronik refrakter diz ağrısı tedavisinde, geniküler sinirlere radyofrekans ablasyon uygulamasının orta-uzun dönemde ağrı kontrolü ve fonksiyonel iyileşme ve hasta memnuniyeti üzerine etkilerinin, retrospektif olarak değerlendirilmesi ve bu etkiyi belirleyen risk faktörlerinin olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2016-Ocak 2017 tarihleri arasında osteoartrite bağlı kronik refrakter diz ağrısı nedeniyle geniküler sinirlere konvansiyonel radyofrekans ablasyon uygulananan 48 hastanın sonuçları dosya taraması ve telefon yolu aracılığıyla retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların demografik ve klinik özellikleri yanı sıra, işlem öncesi ve sonrası 1, 3 ve 6. Aylardaki visuel analog skorları (VAS), Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri Osteoartrit Indeksleri (WOMAC-indeksi), opioid ve nonsteroid antiinflamatuar analjezik (NSAİİ) kullanım skorları, yaşam kalite skorları ve tedavi ile ilgili memnuniyet skorları incelendi. Bulgular: Kellgren ve Lawrence evre 3 olan 41 (% 85,4) hasta ve evre 4 olan 7 (% 14,6) hasta ile toplam 48 hasta çalışmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Osteoarthritis is a chronic degenerative disease and is the leading cause of pain, physical disability and functional limitation, especially in the elderly people. Although conservative treatments often provide pain control, pain that do not respond to conservative treatments, whether that they are not willing to be surgery or because of accompanying comorbid pathologies, the surgery is contravening or not suitable, radiofrequency applications of osteoarthritic chronic knee pain to the genicular nerves have begun to take place among treatment options in recent years. In this study, it is aimed to investigate retrospectively the effects of radiofrequency ablation on genicular nerve involvement on medium-long-term pain control, functional recovery and patient satisfaction in the treatment of chronic refractory knee pain with osteoarthritis and to investigate the risk factors determining this effect. Materials and Methods: Between January 2016 and January 2017, results of 48 patients who underwent conventional radiofrequency ablation on genicular nerves due to chronic refractory knee pain based on osteoarthritis were evaluated retrospectively via medial chart and telephone pathways. In addition to the demographic and clinical characteristics of patients, visual analogue scores (VAS) at 1, 3 and 6 months before and after the procedure, Western Ontario and McMaster University Osteoarthritis Indices (WOMAC-index), opioid and nonsteroidal anti-inflammatory analgesic (NSAİİ) use scores, quality of life scores, and treatment satisfaction scores were examined. Results: 48 patients were included in the study, 41 (85.4%) patients with Kellgren and Lawrence stage 3 and 7 (14.6%) patients with stage 4.