Osteoartrite bağlı kronik diz ağrısında intraartiküler pulsed ve termal radyofrekans uygulamalarının etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of intraarticular pulsed and thermal radiofrequency applications in osteoarthritic chronic knee pains
  1. Tez No: 366202
  2. Yazar: SEZAİ YURDAKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN LÜTFİ GÜRSES
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Osteoartrit dünya çapında yaygın olarak görülen kronik eklem hastalığıdır. Eklemlerde ağrı, sertlik, hareket kısıtlılığı gibi semptomlara neden olur. Osteoartrit tedavisinde radyofrekans (RF) alternatif bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Çalışmamızda osteoartritik diz ağrısında pulsed ve termal RF uygulamalarının etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma prospektif, randomize ve çift kör olarak her grupta 15 hasta olacak şekilde toplam üç grupta 45 hasta ile yapıldı. Hastalar ilki işlem öncesi olmak üzere 4. hafta, 8. hafta ve 12. haftada vizüel analog skala(VAS) ve Westren Ontario and McMaster Universities(WOMAC) osteoartrit indeksi ile değerlendirildi. Grupların VAS puanları değerlendirildiğinde; kontrol grubu ile pulsed RF grubunun 4. ve 8. haftalardaki puanlarının benzer olduğu görüldü. 12.
Özet (Çeviri)
Osteoarthritis is a global chronic joint disease. It causes articular symptoms such as pain, stiffness, and loss of ability. Radiofrequency (RF) is used as an alternative treatment method in osteoarthritis. In our study, we aimed to compare pulse and thermal RF applications efficacy in osteoarthritic knee pain. The study was prospective, randomized and double blinded; and the study group consisted of 15 patients in each three groups, making of a total 45 patients. Patients were evaluated with visual analog scale (VAS) and Westren Ontario and McMaster Universities (WOMAC) osteoarthritis index before the study began, and on 4th, 8th and 12th weeks. When VAS scores were evaluated for the groups, it was observed that control and pulsed RF groups had similar scores on 4th and 8th weeks.